Znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu dostępne w Słupcy

102
wyświetlenia

Od dzisiaj w słupeckim szpitalu na oddziale ginekologiczno-położniczym istnieje możliwość wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu.

Na czym dokładnie polega znieczulenie zewnątrzoponowe?
– Znieczulenie zewnątrzoponowe to sposób na złagodzenie bólu podczas porodu. Polega ono na podaniu środków znieczulających do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa, dzięki czemu blokowane są impulsy nerwowe przewodzące ból. Znieczulenie to działa miejscowo, co oznacza, że mama pozostaje przytomna i może aktywnie uczestniczyć w porodzie
– Znieczulenie zewnątrzoponowe pozwala kobiecie odczuwać skurcze, ale bez bólu, dzięki czemu może ona skupić się na współpracy z położną i przygotować się na przyjście na świat swojego maluszka.
– Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się za pomocą cienkiego cewnika, który umieszczany jest w plecach. Dzięki temu możliwe jest dostarczanie leków znieczulających w sposób ciągły i kontrolowany, co odgrywa szczególnie ważną rolę w przypadku długich porodów.

Jak wygląda procedura znieczulenia zewnątrzoponowego?
Przed podjęciem decyzji o znieczuleniu zewnątrzoponowym lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad medyczny i zapoznaje ją z przebiegiem procedury oraz możliwymi powikłaniami. Następnie mama przyjmuje odpowiednią pozycję – siedzącą lub leżącą na boku z podkurczonymi nogami. Miejsce wkłucia jest znieczulane miejscowo, a następnie anestezjolog wprowadza cienką igłę do przestrzeni zewnątrzoponowej i umieszcza w niej cewnik. Przez cewnik podawane są leki znieczulające, a ich dawka jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjentki.
Znieczulenie zewnątrzoponowe nie może być wykonane u wszystkich kobiet. Przeciwwskazaniami do niego są m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje skóry w miejscu wkłucia, niektóre choroby neurologiczne oraz alergia na leki znieczulające.

Zalety znieczulenia zewnątrzoponowego:
– Pozwala kobiecie odczuwać skurcze, ale bez uczucia bólu, a to znacząco zwiększa komfort porodu;
– dzięki znieczuleniu zewnątrzoponowemu mama może aktywnie uczestniczyć w porodzie, skupić się na współpracy z położną i świadomie przeżywać narodziny swojego dziecka;
– badania pokazują, że znieczulenie zewnątrzoponowe może zmniejszyć ryzyko niektórych powikłań u noworodka, takich jak problemy z oddychaniem czy kwasica;
– może pomóc w obniżeniu poziomu stresu u mamy i sprawić, że poród będzie dla niej mniej traumatycznym doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ