Zatrzymani za jazdę na „podwójnym gazie”. Rekordzista miał 3,8 promila!

409
wyświetlenia

W poniedziałek, 25 lipca, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji ze Słupcy prowadzili działania „Alkohol i narkotyki – trzeźwy poranek”. Policjanci ze słupeckiej drogówki wspierani przez kolegów z posterunków poddali badaniu ponad 600 kierowców.

Okazało się, że sześciu z nich prowadziło auta będąc pod wpływem alkoholu. Tego typu akcje są elementem szeroko pojętej profilaktyki, mają zapobiegać wszelkim zakusom wsiadania za kierownicę przez pijanych kierowców oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych na polskich drogach.

W Słupcy policjanci zatrzymali 21-letniego kierowcę VW Golfa, który miał ok. 1 promila alkoholu w organizmie. W Orchowie u kierującego motorowerem 30-latka badanie wykazało ok. 3,8 promila alkoholu w organizmie. Wyniki pozostałych wyniosły poniżej 0,5 promila.

Mundurowi zaopatrzeni w urządzenia do wykrywania alkoholu w wydychanym powietrzu prowadzili wzmożone kontrole drogowe przez cztery godziny w poniedziałkowy poranek. Sprawdzili trzeźwość kilkuset kierujących. W kilku przypadkach zachodziła konieczność dokładniejszego sprawdzenia obecności alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Jak się ostatecznie okazało ujawniono 6 osób, które zdecydowały się na kierowanie samochodem będąc na tzw. podwójnym gazie. Dwie z nich odpowiedzą za popełnienie przestępstwa, czterem kolejnym zostaną przedstawione zarzuty za popełnienie wykroczenia.

Kierowanie pojazdem będąc pod wpływem alkoholu, to jeden z największych grzechów polskich kierowców. Prowadzone w Polsce badania wskazują, że niewielki odsetek polskich kierowców decyduje się prowadzić auto bezpośrednio po spożyciu. Większym problemem są osoby, które zbyt szybko po zakrapianej imprezie wsiadają za kółko i kierują na kacu. Z wyników badań dla Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika jednak, że ponad 75 procent nietrzeźwych na naszych drogach to osoby będące na kacu. Najgorzej jest w poniedziałki i w dni poświąteczne, a blisko połowa złapanych na jeździe po alkoholu nie zdaje sobie sprawy, że na drugi dzień po wypiciu w organizmie mają jeszcze alkohol.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ