XV Ogólnopolski Nadwarciański Rajd Honorowych Dawców Krwi

206
wyświetlenia

XV Ogólnopolski Nadwarciański Rajd Honorowych Dawców Krwi PCK oraz ich sympatyków – 19.08.2023 r. PODSTOLICE – STROSZKI.

Pogoda bardzo dopisała, było upalnie, atmosfera rajdu przebiegała w koleżeńskiej i rodzinnej atmosferze jak przystało na „brać krwiodawców”.
W rajdzie udział wzięło 162 osoby. Byli uczestnicy z Wągrowca, Powiatu Słupeckiego, Nekli, Czerwonaka, Poznania, Kicina, Koziegłów, Swarzędza, Lubonia, Skórzewa i jedna osoba z Ukrainy, czyli FAKTYCZNIE OGÓLNOPOLSKI. Meta Rajdu oraz biesiada była zorganizowana na terenie „Łowiska Wysoka Trawa”.
Trasę zabezpieczała Ochotnicza Straż Pożarna Targowa Górka /za co im serdecznie dziękujemy, było bezpiecznie/.
Uczestnicy Rajdu byli pod opieką merytoryczną przewodników, Janusza Przybyła oraz pomagali Krystyna Dyba i Łukasz Makulec, dziękujemy przewodnikom za ogrom bardzo ciekawych i cennych informacji.
Na starcie w m. Podstolice zwiedzaliśmy przepiękny Dworek, XIX wieczną rezydencję w stylu neoklasycznym w otoczeniu urokliwego parku i stawu. To miejsce z długą, sięgającą XIX wieku historią, któremu przywrócono dawny blask. Neoklasycystyczny dwór został zaadaptowany na potrzeby konferencyjno-wystawiennicze.

Kolejnym etapem Rajdu było zwiedzanie drewnianego kościoła pw. Św. Katarzyny w Opatówku. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. Kościół pochodzi z lat 1752-1754. Posiada niską wieżę z tego samego okresu. Wyposażenie z XVIII wieku, w większości rokokowe. Należy do niego m.in. ambona, chrzcielnica i trzy ołtarze. Najcenniejszy jest krucyfiks z XVI wieku, zlokalizowany na belce tęczowej. Obok kościoła stoją ceglane grobowce rodzinne. Na południowej ścianie świątyni wisi drewniana tablica, ufundowana przez parafian, a poświęcona: księżom zamordowanym w czasie II wojny światowej w KL Dachau – proboszczowi Ludwikowi Dąbrowskiemu i księżom Janowi Kai oraz Kazimierzowi Pausemu, 25 Polakom rozstrzelanym 22 maja 1941 w Małej Górce, parafianom poległym w latach 1939-1945. Ponadto przy kościele leży głaz pamiątkowy ks. Tadeusza Dylaka (21 października 1922 – 16 grudnia 1996) – proboszcza opatówkowskiego w latach 1962-1996 oraz stoi prosta dzwonnica z masywnych dwuteowników z trzema dzwonami.

W Małej Górce delegacja w składzie Jerzy Kałecki Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Słupcy, Jarosław Gątarczyk Prezes Klubu HDK PCK przy Urzędzie Miasta w Nekli, Krystyna Dyba w-ce Prezes Koła Senioralnego PTTK w Czerwonaku oraz Janusz Przybył Prezes Klubu Turystyczno Ekologicznego PTTK „Chemik” przy Technikum Nr 19 w Poznaniu złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu upamiętnienia rozstrzelania Polaków przez Niemców w 1941 roku.
W Targowej Górce zwiedzaliśmy kościół pw. św. Michała Archanioła. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1364 roku. Już w XIII wieku stał tu kościół pw. św. Michała Archanioła. W roku 1630 kasztelan gnieźnieński Mikołaj Mielżyński ufundował nowy drewniany kościół, który spłonął w 1739 roku i został odbudowany dzięki staraniom proboszcza ks. Kazimierza Sosnowicza. Jednak na początku XIX wieku ponownie strawił go pożar. Odbudowany następnie w 1840 roku, już z cegły, przez rodzinę Kosińskich, stoi do dzisiaj. Świątynia nie posiadała początkowo jednolitego stylu architektonicznego, jednak po II wojnie światowej, w wyniku zmian budowlanych (otwarcie ściany frontowej, powstanie dwóch bocznych łuków i kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa) otrzymała neobarokowy charakter. Wyposażenie przeniesiono z wcześniejszego kościoła. W prezbiterium kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej pochodzący prawdopodobnie z XVII wieku.
Długość trasy naszej pieszej wycieczki wynosiła około 6 km, ale warto było wędrować, również wśród obiektów naszego dziedzictwa narodowego, będących nieodłączną częścią naszej historii i tożsamości narodowej.
Na mecie organizatorzy zorganizowali konkursy sprawnościowo-zręcznościowe dla uczestników rajdu. Każdy uczestnik konkursów otrzymał nagrodę. Organizatorzy przygotowali również poczęstunek oraz kawę i herbatę.
Na zakończenie dokonano też podsumowania klasyfikacji drużynowej /za najliczniejszy udział/ i tak najliczniejszą reprezentacją Rajdu została tym razem drużyna reprezentująca HDK PCK Nekla, drugą Odział Rejonowy HDK PCK w Słupcy, trzecie miejsce HDK PCK Kostrzyn wspólnie z Kołem Senioralnym PTTK Czerwonak.
Organizatorzy Rajdu w osobach: Eugeniusz Jacek – Komandor Rajdu, Jarosław Gątarczyk, Jerzy Kałecki – Sekretarz Rajdu, Kwatermistrzostwo Rajdu: Jarosław Kapczyński, Włodzimierz Pawlak, Barbara Reszelewska oraz uczestnicy Rajdu składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, a szczególnie za udzieloną pomoc Jackowi Bartkowiakowi Staroście Słupeckiemu, Michałowi Pyrzykowi Burmistrzowi Miasta Słupcy, Stefanowi Chwiłowiczowi właścicielowi Firmy Jaguar w Słupcy, oraz Zarządowi Rejonowemu PCK w Słupcy z Prezesem Jerzym Kałeckim na czele.

Informacji udzielił – Sekretarz Rajdu Jerzy Kałecki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ