
Kolejne, 5 regaty Grand Prix Jeziora Powidzkiego a zarazem II o Czarną Kotwicę w Przybrodzinie odbyły się w sobotę 22 lipca na wojskowej plaży. Atmosfera tej jedynej w swoim rodzaju żeglarskiej imprezy zaczyna nabierać coraz bardziej charakteru rodzinnego. Panuje po prostu życzliwość i radość z przebywania obok siebie, pomimo rywalizacji o miejsca na podium.
Regaty zostały rozegrane w klasach: T1, T2, T3, Trias, Otwartopokładowe do 6m, Open. Od rana panowała niepewność co do wiatru. Będzie czy nie będzie. Jednak dowodzący Jacek Smuszkiewicz stanowczo zapowiedział podczas odprawy cztery wyścigi. Do samego końca nie było jednak wiadomo czy się odbędą. Wiatr był słaby. Wyścigi rozpoczęły się przed 12.00.
Już w pierwszym wyścigu w klasie T2 była bardzo ciekawa rywalizacja o 1 miejsce. Jacht Rafa 2 miał zdecydowaną przewagę nad rywalami jednak nie opuścili miecza w odpowiedniej chwili i jacht Olivia wyprzedził ich tuż przed metą.
Również w T2 w ostatnim wyścigu rozstrzygnęła się rywalizacja o 3 i 4 miejsce pomiędzy Michałem Ziemskim z jachtu Tryton a Zuzanna Brajczewska z jachtu Drakkar. Do samego końca mieli ta samą liczbę punktów.
Jednak jak twierdzi Jacek Smuszkiewicz najciekawsze i aż do ostatniego wyścigu była rywalizacja w klasie Trias. Najliczniejsza grupa jachtów podczas regat, zgłosiło się 9 załóg, walczyła do samego końca o najlepsze miejsca. Z każdym wyścigiem nie było widać faworyta. To spowodowało, że ostateczne wyniki w tej klasie rozstrzygnął ostatni, czwarty start.
W Triasach miało miejsce inne ciekawe wydarzenie. Tomasz Makowski dotknął boje podczas wyścigu za co jest kara w postaci zrobienia kółka 360 stopni wokół własnej osi. Zrobił to przed sama meta. W związku z tym, ze sam wymierzył sobie karę i to zrobił przegrał z jachtem Luźne Wanty. Za to otrzymał specjalna nagrodę Fair Play.
Podobna sytuacja jak w Triasach w rywalizacji była w klasie T3, tylko tam walka rozgrywała się niezwykle ciekawa rywalizacja pomiędzy Neja&Rychu a Focus o trzecią pozycję w klasie. W tej klasie faworytem był wybitny polski konstruktor Jachtów i sternik Wojciech Spisak na jachcie Volkswagen Leasing. Mirosław Czech z Tańcząca z falami jednak wcale mu nie ustępowali tak naprawdę Wojciech Spisak potwierdził swoją wygraną dopiero w ostatnim wyścigu.
Jezioro Powidzkie stolicą Polski w klasie Trias
Jachtów tej klasy jest w Polsce niewiele. Jak powiedział Jacek Smuszkiewicz tego typu jachtów jest dużo na świecie natomiast w Polsce jest ich bardzo mało, bo około 60. Z tego mniej więcej połowa znajduje się na Jeziorze Powidzkim. Ta sytuacja powoduje, ze właściciele tych jachtów żaglowych pomiędzy regatami robią pomiędzy sobą nieoficjalne mistrzostwa Polski w tej klasie właśnie na naszym rodzimym jeziorze Powidzkim.
Kolejny znany żeglarz startuje w Grand Prix – wywiad
Jak wspomniałem powyżej w Regatach o Czarna Kotwicę wziął udział legendarny już w Polsce i za granicą konstruktor jachtów i wyśmienity żeglarz Wojciech Spisak. Specjalnie dla fanów żeglarstwa przeprowadziłem rozmowę z tym niezwykłym człowiekiem i jak się okazało również artystą.
Jak to się stało, że związałeś swoje życie tak silnie i zawodowo z żeglarstwem?
Ja jestem związany z żeglarstwem od dziecka. Skończyłem Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie. Jeszcze w trakcie studiów byłem zawodnikiem. Żeglarstwo jest sportem sprzętowym. I młodzi ludzie jeżeli chcą mieć wyniki na wodzie to jest ważne jak się znają na sprzęcie, jak go przerabiają, jak potrafią ocenić żagle, ustawić je. Mały człowiek kiedy się uczy tego od dziecka to wcześniej czy później zostaje małym konstruktorem.
Czyli jak to się stało po Akademii Sztuk Pięknych?
Po ASP miałem taka sytuację, że wielu ludzi mnie prosiło o pomoc. Jednemu przeprojektowałem to, drugiemu tamto… W końcu zgłosił sie do mnie producent łódek, żeby poprawić czyjś projekt.
Co uważasz za swój największy sukces jeżeli chodzi o projektowanie?
Największy sukces dla mnie jest to, ze jak pojechałem ostatnio na regaty we Włocławku to na 9 łódek na podium 7 było mojego autorstwa. Mam 32 autorskie projekty łodzi a ilościowo czyli produkcyjnie istnieje ich około 500.
A na dzisiejszych regatach?
Na dzisiejszych teraz to z moim jachtem trzy są mojej konstrukcji.
Uczestniczysz w regatach w Polsce i na całym świecie.
Nieskromnie przyznam, że razem z chłopakami w ciągu 18 lat zdobyliśmy 11 tytułów mistrza Polski, 3 tytuły mistrza Słowacji, w tym roku jedziemy na mistrzostwa Niemiec. Tą łódką, którą pływamy tutaj wygraliśmy międzynarodowe regaty na Węgrzech na początku lipca. 189 łodzi w naszej klasie. Teraz jesteśmy tutaj, potem jedziemy nad Solinę , potem do Niemiec, do Iławy.
Ten jacht należy do ciebie?
Nie. Łodź należy do stoczni Saturn Jacht. Jestem jedynym w Polsce człowiekiem, który ma służbowy jacht. Jestem wynajęta osoba do promocji wizerunku firmy Volkswagen Leasing. Firma Saturn Jacht daje nam na ten cel jeżdżenia za pieniądze firmy Volkswagen Leasing na kilka miesięcy urlop.
Jak radzisz sobie ze składem załogi?
Jest nas 6 osób w załodze. Każdy ma za sobą przeszłość zawodniczą. Ja uważam, że musi byc jednak dobra atmosfera na pokładzie. Wtedy sa wyniki. Jak między ludźmi gra to wszystko gra.
Ale ty jesteś takim kapitanem i sternikiem.
Ludzie czasami mówią, że wygrał sternik. Nieprawda. Po pierwsze w naszej załodze sternik to jest członek załogi, który trzyma kijek ale jest dyrygentem. Gra tym co ma w załodze. Jaki ma potencjał taki będzie efekt. Dyrygent nie zagra lepiej niż jego poszczególni muzycy. I tyle.
Jak wygląda ten interes z projektowaniem jachtów? Zyjesz z patentów? Jak to jest?
Zgłasza się do mnie producent który ma jakiś temat do rozwiązania. Widzi niszę rynkową i chce w tą niszę rynkową wejść . Zgłasza się do mnie i mówi spróbujmy razem stworzyć coś czego ja oczekują, a ty to ładnie zrobisz.
Mówisz, że praktycznie nie masz czasu. Znalazłeś , żeby tutaj przyjechać.
Znaleźliśmy. Jesteśmy tutaj pierwszy raz. Bardzo miła kameralna impreza. Ludzie są serdeczni.
A twoja załoga mówisz składa się z dobrych zawodników.
Piotr Nowak, który z nami dziś jest to sternik i niezwykły człowiek. Reprezentował Polskę w Atenach na paraolimpiadzie. Nie ma nogi. Jest 9 -krotnym mistrzem Polski żeglarzy niepełnosprawnych.
To dziękuję ci za rozmowę.
Piotr Stróżyk
Wyniki Regat o Czarną Kotwicę
T1
1. Jeremi – Remigiusz Chłopocki, Przemysław Piechocki.
2. Grom – Leszek Woliński, Ryszard Stachowiak.
3. Rykoszet 5 – Robert Pona, Kamila Pona.
4. Evi – Jacek Szymański, Bogdan Kołosowski.
5. Whisky – Tomasz Kamiński, Anna Kubisz.
6. Iskra – Michał Malcher, Maria Winiarska, Klaudia Szymon.
7. Julia S2O250 – Radosław Adamski, Wojciech Nowak,
T2
1. Olivia R – Oliwia Feret, Lena Wróblewska, Tomasz Feret.
2. Rafa 2 – Marcin Macioszek, Ewelina Sosna – Macioszek, Julianna Sosna – Macioszek, Tomasz Skoczylas, Agnieszka Labok.
3. Drakkar – Zuzanna Brajczewska, Hanna Cichulska, Włodzimierz Brajczewski.
4. Tryton – Michał Ziemski, Dagmara Ziemska, Przemysław Welsandt, Jacek Rzeźnik.
5. Pyra – Frydrychowski Krzysztof, Julita Frydrychowska
6. Kari – Łukasz Kźmierczak, Michał Juszczak, BartoszWadowski, Paulina Kaźmierczak.
T3
1. Volkswagen Leasing – Wojciech Spisak, Paweł Tyszecki, Piotr Nowak.
2. Tańczaca z Falami – Mirosław Czech, Karolina Nowicka, Michał Marciniak
3. Focus 750 – Mariusz Wiśniewski, Marcin Błaszczak, Jarosław Siepielski
4. Neja &Rychu – Emil Derda, Jędrzej Pietrowicz, Jacek Kasprzyk, Krzysztof Piotrowski.
5. Black Jack – Jacek Zygmanowski, Mateusz Zygmanowski.
Trias
1. Amigo – Radosław Maciejak, Michał Kretkowski.
2. Wind Brandt – Paweł Brona, Łukasz Brona.
3. Jeneve`s – Maciej Potok, Krzysztof Potok, Weronika Potok.
4. Juno 383 – Ryszard Gryc, Waldemar Illmann, Bartłomiej Illmann.
5. G 248 – Paweł Grzeszczyk, Martyna Grzeszczyk, Mateusz Wlaźlak.
6. Janissa 1307 – Tomasz Makowski, Piotr Cieslewicz.
7. Ombro – Marcin Bartkowiak, Radosław Żminkowski.
8. Luźne Wanty – Marcin Wróblewski, Bartosz Pszeniczka,
9. Maskawa Pol 475 – Monika Grzegorek, Joanna Bednarek, Bogna Jaensch.
Otwartopokładowe dom 6 m.
1. Gosia – Niels Frank, Małgorzata Albińska -Frank.
2. ISO 535 – Dominika Wróblewska, Karolina Dziubek.
3. Janzor – Anna Stępniewska, Jędrzej Skrzypczak, Zuzanna Skrzypczak.
Open
1. Douple Dip – Piotr Woźniak, Katarzyna Sawicka.
2. Flipper – Sławomir Blaszka, Piotr Malinski, Miłosz Maliński.
3. Sail Todaay – Sebastian Tylak, Łukasz Kowalski.
4. Geminus 3434 – Krzysztof Firek