Wójt gminy Powidz wyjaśnia dlaczego remont rynku trwa tak długo!

296
wyświetlenia

Wójt Powidza wyjaśnia dlaczego remont rynku trwa tak długo. Wpis z tablicy fejsbukowej wójta publikujemy poniżej.

Obrazki, a właściwie memy, które krążą ostatnio w sieci skłoniły mnie do podania Państwu kilku faktów, które niejednokrotnie powtarzam podczas sesji Rady Gminy i innych wystąpień.
Dlaczego realizacja zadania: Rewitalizacja Rynku w Powidzu trwa tak długo?
– Opasłe notatki obrazują brak fachowości wykonawcy w realizacji zadania, brak organizacji robót, wykonawca nie dysponuje pracownikami, nie jest w stanie na czas zamówić odpowiedniego towaru. Zdarza się, że prace muszą być kilkukrotnie poprawiane.
Obowiązujące jeszcze ustawy Covidowe-19 ograniczają możliwość ściągnięcia z wykonawcy kar umownych, na które na pewno w pełni zasługuje. I tego nie odpuścimy! Ale trzeba mieć na uwadze, że proces i ewentualne pieniądze z kar to może być kwestia lat.
Dlaczego zatem nie zmienimy wykonawcy
– Wykonawca realizuje zadanie po cenach sprzed 2 lat, a wiemy jak na rynku robót i materiałów budowlanych wiele od tamtego czasu się zmieniło. Przy nowej firmie musielibyśmy dołożyć środki i to z własnego budżetu (dofinansowania z UE nikt nie dołoży), a przed nami kilkudziesięciomilionowe inwestycje (dotacje w tej kadencji to 50 mln zł), na które też musimy mieć wkład własny.
Dodatkowo wybór nowego wykonawcy to kilka miesięcy przerwy w pracy (inwentaryzacja tego co zostało zrobione i przetarg na wybór nowego wykonawcy), podczas których to wyłącznie Gmina odpowiadać będzie za bezpieczeństwo na placu budowy. Jednak na bieżąco oceniamy zdolność wykonawcy do zakończenia robót (dokumenty dot.dostaw, regularne rady budowy), i jak sytuacja będzie bez wyjścia, rozwiążemy umowę!

Podsumowując, na ten moment musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość. Wszystko się kiedyś kończy, mamy nadzieję, że remont Rynku również a wtedy przez kolejne lata będziemy mogli cieszyć się przyjemnym, zielonym (bo dosadzane są lipy, których nie było) miejscem, w którym zrealizujemy wiele ciekawych inicjatyw

Jakub Gwit

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ