Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

152
wyświetlenia

Wszystkie pokarmy zawierające tłuszcze składają się w różnych ilościach z tłuszczów wielonienasyconych, jednonienasyconych i nasyconych. Jednymi z najkorzystniejszych rodzajów tłuszczów są tłuszcze wielonienasycone (PUFA).

Zdrowe tłuszcze

Wielonienasycone kwasy tłuszcze w diecie są związane z obniżaniem poziomu cholesterolu całkowitego, zwanego cholesterolem LDL lub „złym” cholesterolem. Jednak są one również związane z obniżeniem poziomu cholesterolu HDL, czyli „dobrego” cholesterolu. Tłuszcze wielonienasycone to kwasy tłuszczowe, w których łańcuchach kwasów tłuszczowych brakuje dwóch lub więcej cząsteczek wodoru. Im więcej wodorów brakuje w łańcuchu kwasu tłuszczowego, tym bardziej jest on nienasycony. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają korzystny wpływ na dietę, jednak wciąż zawierają kalorie – około 9 kalorii na gram i 120 kalorii na łyżkę stołową. Do pokarmów o największej zawartości tłuszczów wielonienasyconych należą oleje roślinne, takie jak olej krokoszowy, słonecznikowy, kukurydziany i sojowy.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 to jedne z najbardziej znanych tłuszczów wielonienasyconych. Kwasy omega-3 przyczyniają się do rozrzedzania krwi i zapobiegają przywieraniu płytek krwi do ścian tętnic i tworzeniu się skrzepów. Oprócz obniżenia ryzyka zawału serca, blokowania naczyń krwionośnych i udaru, kwasy omega-3 mogą pomóc w zapobieganiu twardnienia tętnic, obniżeniu ciśnienia krwi i obniżeniu poziomu trójglicerydów. Są również odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.

Kwasy tłuszczowe omega-6

Kwasy tłuszczowe omega-6 są również kwasami wielonienasyconymi, a niektóre badania wykazały, że włączenie kwasów omega-6 do diety może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w niektórych zimnowodnych tłustych rybach morskich, oleju lnianym, oleju rzepakowym i orzechach włoskich. Kwasy omega 6 znajdują się w olejach roślinnych, niektórych produktach pełnoziarnistych, orzechach i niektórych nasionach.

Zdrowa dieta

Wbrew powszechnemu myśleniu tłuszcze nie odpowiadają za gromadzenie tkanki tłuszczowej. Ten stary pogląd został już dawno osoby. W rzeczywistość konieczne jest dostarczanie niezbędnych tłuszczów w codziennych posiłkach. Każdy catering dietetyczny Wrocław, mając w swojej ofercie diety niskotłuszczowe, zawsze dba o to, aby minimum niezbędnych tłuszczów było spełnione. Tłuszcze pochodzenia roślinnego są uznawana za zdrowsze, niż te pochodzenia zwierzęcego, ze względu na to, że nie zawierają cholesterolu. Wiele roślin obfituje w niezbędne wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Poza tym warto też zwrócić uwagę na odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3. Według zaleceń powinien on wynosić 4-5:1, jednak im więcej kwasów omega-3 w diecie, tym lepiej.

Artykuł sponsorowany

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ