Elektrownie wiatrowe o których wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach zostały oficjalnie przekazane do użytkowania. Symboliczne przecięcie wstęgi przez inwestorów i samorządowców odbyło się przy jednym z najmłodszych, ale i najwyższych wiatraków w Graboszewie.
Firma Domrel zainwestowała ponad 30 mln złotych, z czego 7 mln stanowiło dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Podczas uroczystego oddania do użytkowania nie zabrakło podziękowań dla lokalnych władz samorządowych za przychylność dla ekologicznych rozwiązań energetycznych.
Ciekawostką mogą być parametry wiatraka, ponieważ nie tylko rozmiary budzą podziw i respekt. Tadeusz Klerys z Wielkopolskich Elektrowni pracę przy tworzeniu elektrowni wiatrowych określa mianem pasji. Biorąc po uwagę, że gondola na szczycie wiatraka waży około ? 60 ton, zaś jedna łopata to ciężar zaledwie? 7 ton, to fakt, że wiatrak osadzony jest w fundamencie ważącym ponad 1000 ton staje się wręcz niewiarygodną informacją . Jedna taka elektrownia jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne 2000 gospodarstw przez cały rok. Podczas spotkania inaugurującego pracę elektrowni inwestorzy wielokrotnie podkreślali wartość sprzyjających wiatrów w tym terenie, które na mapie Polski, mają tutaj bardzo sprzyjające parametry dla tego typu inwestycji. Równie sprzyjająca jest atmosfera budowy elektrowni. Samorządowcy pozytywnie spoglądają na wszelkie działania ekologiczne, a jak wielokrotnie podkreślał wójt gminy Dariusz Grzywiński, produkcja energii odnawialnej, a do takiej należy właśnie energia wytwarzana w farmach wiatrowych jest bardzo ważnym przedsięwzięciem ekologicznym. Dla samorządu nie bez znaczenia będą również wpływy podatkowe z tego tytułu, które umożliwią realizację kolejnych inwestycji w gminie służących całemu społeczeństwu. Uroczystość oficjalnego oddania do użytkowania elektrowni była też okazją do rozstrzygnięcia konkursu przygotowanego przez inwestora ? firmę Domrel a poświęconego energetyce wiatrowej. Konkurs przygotowany dla gimnazjalistów obejmował zarówno test wiedzy jak i plastyczno ? przestrzenny etap i był jednym z wielu elementów kampanii informacyjnej na rzecz projektów farm wiatrowych. Najlepsi w teście gimnazjaliści oraz autorzy najciekawszych prac przestrzennych otrzymali cenne nagrody rzeczowe.