Uczniowie LO Słupca występowali w Niemczech – Relacja z projektu historyczno teatralnego” Przystanek Izbica”

431
wyświetlenia

W dniach 24-30.09.2023 grupa młodzieży z LO Słupca –Maciej Sobutka, Zuzanna Rdesińska, Olga Półról, Eryk Dobrochowski, Maciej Barański, Aleksandra Koralewska, Kornelia Staszak, Aleksandra Kasprzyk, Martyna Barańska, Sylwia Wrzos, Jagoda Piwowarczyk, Amelia Piotrowska, Wiktoria Szemplińska, Antoni Górski, Olga Błaszczak, Amelia Tykwa, Piotr Bartczak- pod opieką  Moniki Tykwy i Marzeny Wojtkowiak, po kilkugodzinnej podróży pociągiem w niedzielę 24.09 została powitana przez Andreasa Kraus, Dietmara Post wraz z młodzieżą z Ratsgymnasium w Stadthagen.

Pięć pracowitych dni minęło nam na próbach i przygotowaniach do występu, ale nie ominęły nas również przyjemności, takie jak wycieczka do Hanoweru, zwiedzanie uroczego miasteczka Stadthagen, wieczorne spotkania.
Najtrudniejszym elementem były role, tym razem w języku niemieckim, bo przed niemiecką publicznością.
W piątek 30.09 przed południem, po wystąpieniu pani dyrektor LO- Urszuli Radosiewicz, dyrektor Ratsgymnasium- Angeliki Hasemann i Dagmar Binernagel, oraz Andreasa Krausa mieliśmy przyjemność zaprezentować sztukę polsko- niemiecką przed młodzieżą z Ratsgymnasium i innych zaproszonych szkół. W sumie audytorium liczyło ponad 400 uczniów. Natomiast w godzinach wieczornych przed zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami RGS i rodzinami goszczącymi uczniów LO.
Nasz występ zwieńczyły owacje na stojąco. A potwierdzeniem wartości tej sztuki jest odznaczenie, które otrzymamy w marcu 2024 w Hanowerze. Już mamy potwierdzenie i zaproszenie ze strony
niemieckiej na uroczystość wręczenia tzw. Tablicy Abrahama, odznaczenia przyznawanego dla szkół od Towarzystwa Współpracy Chrześcijańsko- Żydowskiej „Ocalić od zapomnienia”.
Przypomnijmy tylko, że scenariusz sztuki ( Volkmar Heuer Strahtmann, Ewa Bacia) po części opiera się na fragmentach listów Danki Rozentalówny i fragmentach dziennika pani Grażyny Harmacińskiej z
okresu II wojny światowej. Kawałek słupeckiej historii z współczesną historią wymian w tle…
Niepowtarzalne przeżycie.

Marzena Wojtkowiak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ