Uczcili 82. rocznicę zbrodni katyńskiej

220
wyświetlenia

W 82 rocznicę zbrodni katyńskiej oddaliśmy hołd Słupczanom bestialsko zamordowanym na wschodzie. Cześć Ich pamięci! – napisał burmistrz miasta Słupca, na Fanpage Michała Pyrzyka

W trzech obozach w okolicach Smoleńska, od końca 1939 r. do początku kwietnia 1940 r., tj. w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, NKWD przetrzymywało przynajmniej 21 700 polskich żołnierzy. Jak wiemy ze źródeł historycznych na rozkaz najwyższych władz ZSRR na czele z Józefem Stalinem podjęto decyzje o rozstrzelaniu polskich jeńców. Zbrodniczy rozkaz realizowano z bezwzględnym okrucieństwem. Od początku kwietnia do połowy maja 1940 r. zamordowano wszystkich przetrzymywanych żołnierzy i oficerów. Ciała ponad 4 tysięcy oficerów odnaleziono w lesie katyńskim. Miejsce kaźni pozostałych żołnierzy jest nieznane. Przypuszcza się, że ciała zamordowanych zatopiono lub pochowano w pobliżu Charkowa lub Miednoje. Wśród ekshumowanych ciał żołnierzy, w lesie katyńskim znajdowały się zwłoki gen. Stanisława Hallera, gen. Bronisława Bohaterewicza, gen. Mieczysława Smorawińskiego – najwyższych rangą oficerów polskich. Poszli na męczeńską śmierć na równi ze swoimi żołnierzami.

Do dziś nie są znane powody, dla których zbrodnicze władze ZSRR wydały rozkaz mordu na jeńcach polskich. Historycy przypuszczają, że mogła to być zemsta za klęskę Armii Czerwonej w wojnie z Polską w 1920 r. Katyń stał się symbolem męczeństwa wszystkich Polaków, którzy w obliczu totalitarnej przemocy oddali życie za wolność Polski. Pamięć o Katyniu przetrwała mimo zasłony milczenia w czasach PRL.

Dziś rocznica katyńska przypomina kolejnym pokoleniom Polaków, że wolność i niepodległość naród polski okupił krwawymi ofiarami wojny, o których pamięć nigdy nie zaginie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ