Tryptyk Lądzki 2011

1997
wyświetlenia

Sakralna architektura, muzyka i poezja ? tak można w skrócie określić Tryptyk Lądzki, który był serią trzech, prześwietnych koncertów granych od 23 do 25 września w Lądzie nad Wartą.

Pomysłodawcą tryptyku i jednocześnie dyrektorem całego festiwalu jest Wojciech Nentwig – dyrektor Filharmonii Poznańskiej imienia Tadeusza Szeligowskiego, wiceprezes Towarzystwa Muzycznego imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Nentwig połączył na festiwalu muzykę klasyczną z poezją, o czym publiczność mogła przekonać się już pierwszego dnia tryptyku. Całości przyświecał jeden cel ? miało to być wielkie święto muzyki. I trzeba przyznać, że wyznaczony cel został osiągnięty. Przez kolejne dni festiwalu prowadzenie każdego z koncertów powierzono Krzysztofowi Zanussiemu ? znanemu reżyserowi i scenarzyście.

W piątkowy wieczór zaprezentowali się: Jakub Drygas ? klarnet, Orkiestra Feel Harmony pod batutą Jurka Dybały. Program rozpoczęła twórczość Wojciecha Dankowskiego; była to Symfonia Es-dur ? Allegro molto, Adagio, Menuet i Rondo-Allegro. Następnie przed publicznością stanął klarnecista Karol Kurpiński. Ostatnim punktem programu był mistrz Mozart i Allegro moderato, Andante, Menuet i Allegro con spirito z Symfonii A-dur nr 29 KV 201. W przerwach między poszczególnymi koncertami twórczość księdza Jana Twardowskiego i ojca Andrzeja Chlewickiego głosił Wojciech Pszoniak ? aktor filmowy i teatralny. Nie obyło się bez bisów.

Sobota należała do Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i jej dyrygenta Jakuba Chrenowicza. Poznaniacy wykonali Poemat symfoniczny Preludia Franciszka Liszta, Koncert skrzypcowy d-moll ? Allegro moderato, Andante ma non troppo i Finale-Allegro moderato a na koniec Slave Polonia z oratorium Święty Stanisław, także z twórczości Liszta.

W niedzielę do Lądu zawitała Philharmonia Quartett Berlin: Daniel Stabrawa ? skrzypce, Christian Stadelmann ? skrzypce, Neithard Resa ? altówka i Dietmar Schwalke ? wiolonczela. W programie znalazł się Kwartet smyczkowy B-dur KV 589 ? Allegro, Lardhetto, Moderato i Allegro assai, naturalnie z twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta. Całość zamknął Antonin Dvorak (r z dziubkiem w dół i a z przecinkiem na górze) i jego Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 ?Amerykański? ? Allegro ma non troppo, Lento, Molto vivace i Vivace ma non troppo.

Honorowy patronat objął marszałek Marek Woźniak, Prymas Polski Józef Kowalczyk i Prowincjał Salezjańskiej Inspektorii Pilskiej Marek Chmielewski.

1 KOMENTARZ

  1. Podziękowanie za Tryptyk Lądzki
    -za niezwykły – w tej cysterskiej majestatycznej świątyni- „balsamiczny” Koncert Filharmoników Berlińskich, za prawdziwą „Ucztę” duchową w jakiej miałam wielką przyjemność ale także zaszczyt, uczestniczyć
    -za kulturę słowa Pana Zanussiego i za „wielki pomysł” pasję i wolę dzielenia się nią -tak rzadką dzisiaj,wrażliwość społeczną- Wojciecha Nentwiga ,dyretora festiwalu
    -za otwartość Salezjanów-Gospodarzy tej Świątyni i za całe Piękno – tych kilku zaledwie a jednak- szlachectwem serce przeszywających chwil, bardzo, bardzo dziękuję!?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ