„To jest zwyczajne plucie mi w twarz”

2342
wyświetlenia

Czy udowodni swoją niewinność? Danuta StefańskaTak powiedziała zawieszona w prawach członka związku Danuta Stefańska, do członków zarządu Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, na czele którego stoi Mieczysław Wilk. Pani Danuta żądała odpowiedzi na zarzuty kierowane w jej stronę, które uważa za niesłuszne.

Spotkanie sprawozdawczo wyborcze jakie odbyło się w minioną środę 24 kwietnia w popularnym gościńcu w Małachowie Złych Miejsc, było bardzo burzliwe. Wszystko to za sprawą sporu między Danutą Stefańską – zawieszoną członkinią Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Witkowie, a Mieczysławem Wilkiem – prezesem zarządu wspomnianej organizacji pozarządowej.

Przepraszam wszystkich!

Mieczysław Wilk – prezes zarządu, zaczął zebranie od przedstawienia sprawozdania za okres kadencji 2008 – 2013, które przypominało bardziej kazanie, niż zwykłe sprawozdanie. Pan Mieczysław przedstawił rzeczowo wszystkie ważne imprezy oraz wydarzenia w związku. Dodatkowo podziękował w swoim przemówieniu członkom związku, którzy w jakiś sposób przyczynili się do pomocy ogółu. Nie zapomniał również o instytucjach i osobach spoza związku, które w jakiś sposób przez cały okres ostatnich 5 lat pomagali członkom związku. Nie zabrakło również przeprosin.

– Nie wstydzę się powiedzieć jednego, proszę państwa przepraszam! Bo takie słowo w języku polskim istnieje. Nie będę już do tego problemu wracał, ponieważ problem uważam za zamknięty… Pod wpływem emocji rozwiązuje się niektóre problemy a człowiek później się zastanawia co powiedział, co zrobił, dlatego przepraszam – stwierdził kończąc przemówienie Mieczysław Wilk.

Nie zgadzam się!

Przyszedł czas na sprawozdanie komisji rewizyjnej, które przedstawiła Zofia Perlicka. Wspomniała ona o wszystkich przeprowadzonych kontrolach w związku. Kiedy sprawozdanie zostało wyczerpane i związek przystąpił do udzielenia absolutorium zarządowi, z sali rozległo się „nie zgadzam się!”. O głos poprosiła Danuta Stefańska, która wyraźnie nie zgadza się z postępowaniem komisji rewizyjnej oraz zarządu organizacji.

– Zarzuty co do mojej osoby sprawdziła komisja okręgowa, czy owa komisja potwierdziła zarzuty stawiane mi przez tutejszą komisję rewizyjną? Bardzo proszę teraz o odpowiedź. Zarzuty to między innymi, że nie rozliczyłam się z Urzędem Gminy z przyznanych pieniędzy. Jest to bezzasadne i bezpodstawne plucie mi w twarz – powiedziała Danuta Stefańska.

Warto dodać, że na zebraniu obecnych było zaledwie 108 członków związku co daje zaledwie 46% wszystkich. Sala została podzielona na obozy, zwolenników zarządu oraz zwolenników pani Danuty. Henryk Mucha – prowadzący zebranie poinformował panią Danutę o tym, że odpowiedź na jej pytanie zostanie udzielona później.

Wybory w związku

Do władz związku czyli zarządu wybrano 9 członków. Stary zarząd przedstawił 7 kandydatur oraz wybrał 2 osoby z sali, które musiały się zgodzić na bycie członkami zarządu. Jak poinformował Henryk Mucha, odbyły się wcześniej konsultacje z osobami zaproponowanymi przez stary zarząd. W nowym zarządzie zasiedli: Roman Andrzejewski, Gabriela Bałomiak, Jan Błaszyński, Barbara Szymańska, Henryk Mucha, Mieczysław Wilk, Krystyna Kolasińska, Krystyna Jankowska, Jadwiga Noworol. Po wyborach ustępujący zarząd większością głosów uzyskał absolutorium.

Odpowiedź na pytania zawieszonej

Stary zarząd uzyskał absolutorium i odpowiedział pani Danucie, lecz można rzec. że nieco wymijającoMieczysław Wilk w wolnych wnioskach odpowiedział Danucie Stefańskiej na jej pytania, zadane na początku zebrania. Jednak jego odpowiedź nie zadowoliła drugą stronę konfliktu.

– Myśmy na prezydium rozpatrywali zawieszenie pani Stefańskiej. Ale uznaliśmy, że prezydium składające się tylko z 4 osób to jest za małe grono. W związku z tym problem został rozpatrywany również na posiedzeniu zarządu. Chodziło o tą słynną Lubawkę…. My wysyłamy wniosek, a prezydium oddziału okręgowego podejmuje decyzję jako instancja wyższa. My nie mamy wątpliwości co do zawieszenia. Dodam, że zarząd do komisji rewizyjnej nie ma nic, decyzje komisji rewizyjnej są niepodważalne – informował Mieczysław Wilk.

Zaproszony gość, przewodniczący oddziału okręgowego związku Henryk Gebert, również ustosunkował się do pytań Danuty Stefańskiej, gdzie w swojej wypowiedzi zaznaczył, że głównym powodem jej zawieszenia, było nieterminowe rozliczanie poszczególnych wycieczek. Burmistrz Krzysztof Szkudlarek nie odniósł się w przemówieniu do sporu  a Telesfor Gościniak, który również na zebraniu był obecny, jak zwykle dał popis, krzycząc podczas swojej przemowy, w której o zarządzie powiedział w samych superlatywach.

Wręczono wyróżnienia

WyróżnieniaPod koniec zebrania wręczono wynagrodzenia wszystkim zasłużonym członkom związku. Odznaczenia dostali między innymi: Czesława Jałaszyńska, Janina Dolata, Krystyna Ratajczyk, Anna Wilk, Gertruda Polak, Izabela Zając oraz Zygmunt Wentland. Ponad dwugodzinne zebranie zakończyło się po wręczeniu wszystkim odznaczeń. Kiedy wszyscy wychodzili z sali do mikrofonu podeszła jedna z członkiń, która zaznaczyła, że należą się również podziękowania Danucie Stefańskiej, która zorganizowała dla związku nie jedną wycieczkę i za to nawet nie usłyszała podziękowań.

Co dalej ze sporem?

Jak dowiedzieliśmy się z nieoficjalnych źródeł na drugi dzień do pani Danuty Stefańskiej dzwoniło wiele osób w sprawie jej wystąpienia na zebraniu. Czy pani Danuta tak zostawi sprawę, która jej dotyczy, a może będzie szukała sprawiedliwości gdzie indziej? Na te i inne pytania uzyskamy odpowiedź pewnie już niebawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ