Sztukateria elewacyjna – inspiracje na najpiękniejsze dekoracje

269
wyświetlenia
Classic Architectural Facade in the European Style

Estetycznie wykończony dom z ładną elewacją i zadbanymi detalami to nasza wizytówka. W końcu właśnie na to, może na równi z obejściem i ogródkiem, zwracają uwagę przyjeżdzający do nas goście. Wygląd budynku z zewnątrz ma takie samo znaczenie, jak jego prezencja wewnątrz. Dlatego warto zwrócić uwagę na szczegóły. Może warto wybrać nietypowe elementy dekoracyjne, jak sztukateria elewacyjna?

Co to jest sztukateria elewacyjna?

Sztukateria elewacyjna to różnego rodzaju elementy ozdobne, które umieszcza się na elewacji domu, ganku i we wnękach. Jest to rodzaj dekoracji z materiałów sztucznych lub drewna, które po porostu przykleja się do ścian. Kiedyś sztukaterie, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne, były bardzo popularne, ale w ostatnim czasie wracają do łask.

Nic dziwnego, prezentują się bowiem naprawdę elegancko. Dekoracyjne sztukaterie zapewniają oryginalny wygląd i wprowadzają nieco więcej szyku. I chociaż najczęściej kojarzą się z pałacami i klasycznymi wnętrzami starych kamienic, wypełnionymi antykami, to „zwykły” dom jednorodzinny także może zyskać na ich zastosowaniu. Sztukaterie elewacyjne to nie tylko gzymsy, fasety, pilastry i kolumny. To także zwykłe listwy elewacyjne przyokienne i podparapetowe, a także wsporniki oraz łuki nadokienne czy naddrzwiowe robione na wymiar.

Sztukateria elewacyjna a wewnętrzna

Sztukateria elewacyjna to coś zupełnie innego niż sztukateria wewnętrzna. Listwy naścienne do pokoju nie nadają się do zastosowania na zewnątrz. Przede wszystkim różnią się materiałem i sposobem wykonania.

Sztukaterię elewacyjną wyróżnia wysoka jakość zastosowanych materiałów. Jest robiona ze styropianu lub poliuretanu, ale o większej gęstości. Dzięki temu jest bardziej wytrzymała i elastyczna, a przy tym wodoodporna. To gwarantuje, że będzie bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Niestraszny jej deszcz, śnieg czy słońce. Jeśli tylko wybierzesz wysokiej jakości kleje i farby, powinna być trwała przez wiele lat i nie stracić na kolorze.

Dużym atutem sztukaterii elewacyjność jest łatwość montażu. Można bez problemu przymocować ją do ścian i w zasadzie można zrobić to samodzielnie. Nie wymaga to szczególnych umiejętności ani posiadania zaawansowanych narzędzi.

Sztukateria elewacyjna – najlepsze inspiracje

Największą popularnością cieszą się listwy elewacyjne. Są najprostszym elementem, ale to nie znaczy, że nie dają efektu wow. Wręcz przeciwnie, wspaniale się prezentują zarówno na domach jednorodzinnych, jak i na kamieniach. Używa się ich jako granic miedzy różnymi kolorami, można stworzyć z nich także obramowania dla okien i drzwi.

Nad oknami często pojawiają się także ozdobne łuki lub zworniki nadokienne. To bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli pomalujesz je na kolor ciemniejszy niż barwa elewacji. Będą wspaniałą dekoracją na długi czas. Czasami stosuje się także fasety, czyli dekoracje umieszczanie na ścianie pod podbitką. Ich zadaniem jest optyczne wydłużenie budynku.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ