Strzałkowo wspiera niepełnosprawnych! – Projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Gminy Strzałkowo

306
wyświetlenia

Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Gminy Strzałkowo (SPON) kończy realizację projektu AKCJA –MOTYWACJA dofinansowanego przez Powiat Słupecki w ramach zadań publicznych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dzięki dotacji uczestnicy rehabilitowali się na basenie, wzmacniali mięśnie na siłowni i sali gimnastycznej oraz relaksowali się podczas masaży. Dzięki temu pokonali kolejne bariery związane z niepełnosprawnością i lepiej będą funkcjonowali w życiu codziennym
Celem projektu było podtrzymanie sprawności fizycznej oraz rehabilitacja osób z różnymi niepełnosprawnościami poprzez zorganizowanie cyklu zajęć na basenie oraz siłowni i sali gimnastycznej. Działania skierowane były do 15 podopiecznych wraz z opiekunami. Projekt zakładał również wzrost poczucia własnej wartości uczestników oraz przełamywanie barier związanych z postrzeganiem niepełnosprawności, a także integrację z innymi osobami.
Zajęcia z instruktorem na pływalni oprócz walorów rehabilitacyjnych miały za zadanie nauczyć bezpiecznych zachowań w wodzie i być wstępem do nauki pływania. Ćwiczenia na siłowni i sali gimnastycznej zwiększały ruchomość stawów i budowały siłę oraz wytrzymałość mięśni, które są bardzo ważne przy korzystaniu np. z wózków inwalidzkich, czy pokonywaniu barier architektonicznych.
Jak mówią autorzy projektu: ”Osoby z dysfunkcjami często wyłączają się z życia towarzyskiego, rezygnują z aktywności fizycznej, tracą motywację do pokonywania nowych wyzwań. Liczymy, że projekt pomoże rozwiązać te problemy i zbuduje przekonanie o zdolności pokonywania przeszkód wynikających z fizycznych i społecznych ograniczeń.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ