Strażacy apelują! – Zanim wezwiesz Straż Pożarną do os i szerszeni!

475
wyświetlenia

Coraz częstsze wezwania Straży Pożarnej dotyczą likwidacji rojów i gniazd owadów błonkoskrzydłych. Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.

Mając na względzie zapewnienie na terenie całego kraju jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (np. osy, szerszenie, pszczoły) opracowane zostały „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.

Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych.

W pozostałych przypadkach, przypominamy, że zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.

Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje.

Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z ww. „Zasadami…”: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu i przekazanie terenu działań z zaleceniem, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy, zgodnie z „Prawem budowlanym”.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.

Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

Opracowanie: mł. bryg. Mariusz Pawela na podstawie KM PSP Słupca

4 KOMENTARZE

    • Bzdury piszesz. Strażacy mają rację i od tego są odrębne przepisy oraz odpowiedzialność. Zapewne jesteś z tych co to dzwonią na straż w sprawie napełniania basenu przydomowego.

      • Jak się dowiadywałem problem leży w dużej ilości zgłoszeń do „błonkoskrzydłych”. Strazacy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia nie moga odmówić wyjazdu, ale są odpowiednie firmy które tym się zajmują. Firmy kosztują a strażacy nie pobierają opłat zza ta usługę od wzywającego. Takie fakty….

  1. Oczywiście rozumiem tych co zglaszają jak jest naprawdę zagrożenie tz. jest kokon mnustwo owadów to Ok ale akurat też trochę jeżdze na te owady i zajeżdzamy wielki zagrożenie a tam stary kokon lata sobie ze dwa lub 3 owady to w nas się gotuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ