Sprzeciw wobec używania łodzi motorowych podczas zawodów Szczupak Cup Moran Powidz 2022!

472
wyświetlenia
Fot. Starostwo Powiatowe

W piątek 20 maja 2022 na stronie Starostwa Powiatowego pojawiła się informacja o zawodach wędkarskich Szczupak Cup Moran Powidz 2022. W niedziele pojawiły się w sieci protesty przeciwko używaniu łodzi motorowych na terenie Jeziora Powidzkiego. Poniżej w skrócie przedstawiamy problem.

Treść informacji Starostwa Powiatowego:
Na Jeziorze Powidzkim trwają zawody wędkarskie Szczupak Cup Moran Powidz 2022, których Starostwo Powiatowe w Słupcy jest współorganizatorem. Zawodnicy od godzin porannych rywalizują na wodzie w miejsowości Ostrowo.
To jedne z najbardziej prestiżowych zawodów wędkarskich w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2015 r.”

W niedzielę 22 maja znaleźliśmy oficjalny wpis wójta gminy Ostrowite:
„Wędkarze, którzy łowią ryby (szczupaki) na – ,,silniki,, .
Katastrofa !!!!!!!!!!!!
Ktoś pewnie się na mnie obrazi ale nie może być zgody na taką formę połowu ryb na tym jeziorze!” – pisze wójt gminy Ostrowite.

Strona Spotted & Hejtted Powidz również oficjalnie skomentowała sytuację:
Od spottera:
„Niby strefa ciszy na jeziorze, a ludzie z Powidz Moran Cup bawią się w najlepsze. Strefa ciszy dla motorowodniaków widocznie ich nie dotyczy. Dobre pieniążki dla właściciela jeziora robią swoje, nawet strefa ciszy ich nie interesuje.”
Ciekawe co na ten temat powiedzą Wody Polskie, które utrzymują porządek na naszym akwenie.”

Skontaktowaliśmy się z wójtem Mateuszem Wojciechowskim.
Przedstawił nam aktualnie obowiązujące przepisy na Jeziorze Powidzkim. Poniżej publikujemy opinie wójta Ostrowitego na temat tej kontrowersyjnej sytuacji i zachowań na Jeziorze Powidzkim.
(Przepisy obowiązujące: Uchwałą sejmiku województwa Wielkopolskiego z 2017 mamy zakaz używania sprzętu motorowego na jeziorze powidzkim. Zakaz Nie dotyczy służb bezpieczeństwa.}

– Jeżeli mówimy o silnikach motorowych myślimy zarówno o napędzie spalinowym jak i elektrycznym ( choć ten drugi jest dopuszczalny w przypadku ewentualnego cumowania łodzi, jachtów a także w przypadku trudnych warunków atmosferycznych)
– Lodzie, które na tego typu wydarzenia maja tzw. Zezwolenia lub koncesje (wydane przez Starostwo Powiatowe), mogą poruszać się tylko i wyłącznie w trakcie trwania zawodów. I tylko i wyłącznie o napędzie elektrycznym. Niestety powiem uczciwie w miniony czwartek lodzie, które zjeżdżały się na Szczupak CUP robiły sobie tzw. Próby, testy !-
– Zapytam, co to ma znaczyć? Czy znów chcemy mówić, że jezioro jest czyjaś własnością? Szanujmy się nawzajem. W dodatku maszyny, które tam stacjonowały były także o napędzie spalinowym. Czy to są jakieś żarty? Jeśli ktoś chce sobie poszaleć może jechać np. Do Ślesina.
– Nie wiem czy taka zabawa sprzyja wędkowaniu. W mojej ocenie wręcz przeciwnie jest to płoszenie ryb w danym obszarze jeziora.
– Skoro zawody są o ,,najdłuższego szczupaka,, to nie rozumiem po co się spieszyć. Przecież równie dobrze można wypłynąć wcześniej i relaksować się tym sportem. Zapewne byłoby to bardziej widowiskowe.

Wójt Wojciechowski o zanieczyszczaniu Jeziora Powidzkiego

W mojej ocenie powinniśmy iść dalej. Wszystkie lodzie, które są w rejestrach powiatu powinny zostać na nowo sprawdzone a tzw. kabinówki powinny mieć nałożoną stałą opłatę za korzystanie ze środowiska – chodzi o to, że na jeziorze jest coraz więcej sprzętu, który wodowany jest pusty i wyciągany z wody również pusty. Rzadko się zdarza aby ktoś opróżniał łódź poza jeziorem. Musimy mówić o rzeczach po imieniu. Większość z nich zrzuca fekalia właśnie do wody. Okropieństwo.
W najbliższym czasie zostaną zamontowane przy jeziorze tzw. Zrzuty ścieków i właściciele jachtów powinni z góry zapłacić za zrzut. Wtedy będzie świadomy, że skoro zapłacił to kusi przed wyciągnięciem z wody opróżnić łódź, w zamian otrzyma kwit.
Jeśli do tego nie doprowadzimy to będziemy mieli nie czyste jezioro a zbiornik retencyjny ścieków. Do tego dochodzą lodzie motorowe i strefa ciszy oraz natury 2000 przestanie istnieć.

W przyszłym tygodniu postaramy skontaktować się z organizatorami Szczupak Cup Moran Powidz w celu poznania ich opinii na ten temat.

Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ