SP Drążna – Poznajemy Pomorze Wschodnie wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”

132
wyświetlenia

W dniach 26-28 października uczniowie klas IV–VIII szkoły w Drążnej wraz z opiekunami – Barbarą Bereszyńską, Martą Grabarską, Karoliną Prokop oraz Marcinem Majdeckim poznawali Pobrzeże Gdańskie.

Pierwszego dnia spacerowaliśmy po stoczni w Gdańsku, miejscu narodzin ruchu społecznego Solidarność. Mieliśmy okazję zobaczyć słynną bramę, salę BHP, zapoznaliśmy się z postulatami strajkujących robotników. Zobaczyliśmy także jak budowano kiedyś statki oraz jak funkcjonuje współczesna stocznia. Po południu ruszyliśmy z przewodnikiem Ulicą Długą i Długim Targiem czyli tzw. Traktatem Królewskim, najpiękniejszymi i najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Gdańska. Wszystkich zachwycały typowe gdańskie domy o wąskich fasadach. Po drodze widzieliśmy Dwór Artusa, miejsce spotkań bogatego mieszczaństwa, oraz symbol Gdańska – Fontannę Neptuna. W Bazylice Mariackiej, wielkim gotyckim kościele mogącym pomieścić 25 tys. ludzi, przewodnik porwał nas interpretacją obrazu „Sąd ostateczny”.
Dzień drugi rozpoczęliśmy wizytą w Kątach Rybackich gdzie w Muzeum Zalewu Wiślanego zobaczyliśmy jak niegdyś budowano łodzie rybackie. W muzeum braliśmy udział w lekcji muzealnej. Uczniowie mogli wiązać węzły marynarskie, niektórzy próbowali swoich sił przy heblowaniu desek do budowy łodzi. Następnie udaliśmy się na Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej, zwanej potocznie Przekopem Mierzei. Mogliśmy naocznie przekonać się jaki ogrom prac wykonano przy budowie tej inwestycji, mającej na celu skrócenie morskiego szlaku na Bałtyk. Po południu pojechaliśmy do Malborka. Na miejscu, pod zamkiem, zostaliśmy podzieleni na młodszą i starszą grupę wiekową i z przewodnikami odbyliśmy podróż w czasie poznając liczne zakamarki i historię największego na świecie zamku z cegły. Po powrocie do ośrodka wypoczynkowego nie mogliśmy odmówić sobie spaceru nad morze, a chłopcy zarezerwowali siły na rozegranie meczu piłkarskiego.
Trzeciego dnia po śniadaniu i spakowaniu bagażu przejechaliśmy na Westerplatte. Niestety tym razem pogoda sprawdziła się i pomorze przywitało nas deszczem. Pomimo tego udało nam się dotrzeć pod Pomnik Obrońców Wybrzeża. Po lekcji historii, przyszedł czas na naukę i inżynierię. W Muzeum Morskim odbyliśmy skrócony kurs nawigacji oraz mogliśmy zapoznać się z inżynierią morską, sterowaniem statkami, działaniem portu morskiego i co najważniejsze dobrze się tym bawić :). Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. To miejsce idealne dla każdego, kto lubi odkrywać i poznawać świat. Liczne wystawy w atrakcyjny sposób przybliżyły nam wiedzę z różnych dziedzin nauki.
Wycieczka na Pomorze Wschodnie długo pozostanie w naszych wspomnieniach. Wspólnie spędziliśmy czas w miłej atmosferze w otoczeniu dóbr kultury, nauki i dziedzictwa narodowego.

Inf SP Drążna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ