Słupca – XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

275
wyświetlenia

W dniu 21 kwietnia w Słupcy odbyła się uroczystość z okazji XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. Spotkanie zorganizowane zostało przez Muzeum Regionalne i jego dyrektora Beatę Czerniak już po raz XII.

Pomysłodawcą pierwszych obchodów Dnia Judaizmu w Słupcy był obecny na spotkaniu ks. Jan Kwiatkowski. Gościem specjalnym była Alicja Bromberger – Kobus , przewodnicząca Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Poznaniu.
Uczestnicy i młodzież szkolna wysłuchali także fragmentów świadectwa ocalonego z Zagłady mieszkańca Słupcy Jakuba Lajzera, który wraz z wszystkimi słupeckimi żydami pamiętnego 17 lipca 1940r. musiał stawić się na rynku i w nocy został wywieziony do getta zbiorczego w Rzgowie. Odczytał je uczeń LO w Słupcy Miłosz Cybulski.
Na słupeckiej ulicy 11 listopada zachował się ostatni ślad na ścianie kamienicy – szyld zakładu fryzjerskiego Chmikiela Gutmana, o którym, opowiedziała Małgorzata Bojarczuk.
Przedwojenna społeczność żydowska w Słupcy liczyła nieco ponad 1000 osób. Wszyscy oni zostali w nocy z 17 na 18 lipca 1940 roku wywiezieni do obozu przejściowego w Rzgowie, a następnie wymordowani. Przetrwało niewielu.

Inf. Fanpage Michała Pyrzyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ