Słupca – Co dalej z poradnią chirurgiczną?

827
wyświetlenia

Ja się dowiedzieliśmy podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Słupeckiego szpital zdecydował się rozwiązać umowę z do tej pory działającą poradną chirurgiczną. Zmiana statutu SPZOZ Słupca była jednym z głównych punktów piątkowej sesji

Dyr. Maciej Sobkowski tak wyjaśnił zaistniałą sytuację:
– Nie ma ryzyka na pozbawienie mieszkańców powiatu pomocy w zakresie chirurgii ogólnej. W związku z uchwałą podjętą na zarządzie powiatu zmienia się  nasza struktura organizacyjna w związku z czym powołaliśmy do życia nową poradnię chirurgii ogólnej. W czwartek zgłosiliśmy do konkursu ogłoszonego w naszym subregionie przez NFZ 6-osobowy zespół, który zapewni 5-dniowy tydzień pracy w ramach tej poradni. łącznie 36 godzin w tygodniu. W tym również praca w godzinach popołudniowych. Zespół będzie również zabezpieczał potrzeby małych pacjentów. Myślę, że zakres tych działań medycznych może być szerszy niż do tej pory.
Taka poradnia ma również zakres obserwowania pacjentów po zabiegach w naszym szpitalu. Do tej pory nie mieliśmy takiej możliwości. Poradnia, która funkcjonowała przy słupeckim szpitalu nie była w naszej strukturze organizacyjnej. Trzeba sobie uświadomić, że nie ma możliwości funkcjonowania dwóch konkurencyjnych jednostek w tym samym zakresie. Przepisy na to nie pozwalają.
Jeżeli chcemy by nasz szpital zwiększał swoje przychody, a przychody można zwiększać przez procedury zabiegowe, bo one są dużo lepiej wyceniane niż procedury zachowawcze.
Do chwili obecnej wiemy, że tylko część pacjentów Poradni Chirurgicznej, która funkcjonowała do tej pory, była kierowana do naszego szpitala. Duża część kierowana była do innych jednostek szpitalnych, co było bardzo niekorzystne dla nas. Myślę, że ta decyzja przedyskutowana z zarządem powiatu, z dyrektor NFZ była głęboko przemyślana. Moim zdaniem przyniesie wiele korzyści mieszkańcom powiatu i szpitalowi.

Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ