Regaty Powidzkie w pozytywnej atmosferze

2540
wyświetlenia

W sobotę 2 lipca w ramach cyklu Grand Prix Jeziora Powidzkiego 2018 Grupa Partner, na „Dzikiej Plaży”, odbyły się Regaty Powidzkie. Organizatorami byli „Tawerna pod Pijaną Zgrają” i Stowarzyszenie „Z Wiatrem i pod Wiatr”. Dodatkowym sponsorem nagród był Browar z Niechanowa.

Komisja sędziowska Stowarzyszenia „Z Wiatrem i pod Wiatr”: Sędzia główny Jacek Smuszkiewicz, Karolina Wilczewska i Renata Smuszkiewicz.
Biuro regat: Renata Smuszkiewicz i Karolina Wilczewska
Zabezpieczenie regat: WOPR Kosewo, WOPR Powidz, WOPR Przybrodzin.

Do udziału w zawodach zgłosiły się 32 załogi w klasach: T1, T2, T3, Trias, Open i utworzona po raz pierwszy w tym roku klasa Katamaran. Tym ostatnim warto poświecić więcej uwagi.
Jak wspomina jak dotąd niekwestionowany leader w tej klasie Piotr Woźniak, kiedy zaczynali na jeziorze było 2-3 katamarany. Obecnie jest ich 7-8, a z nieoficjalnych źródeł wiemy, że pojawią się wkrótce kolejne.
Są to wymagające sprzęty. Wystarczy delikatny podmuch wiatru i często się przewracają. Dzisiaj przy plaży jest spokojnie ale po wypłynięciu przy wietrze około 4-5 m/s będzie trochę zabawy, czyli trapezowanie, balastowanie. Sam pływam katamaranem od 4 lat. Jest to klasa, która się rozwija i wydaje mi się, że niedługo będziemy najliczniejszą klasą – opowiada Piotr Woźniak.

Zostały ustalone cztery starty w kolejności: T1-T2; T3; Trias; Open i Katamaran. Wiatr w skali Beauforta 2-3 stopnie i utrzymał się przez wszystkie cztery wyścigi, które rozpoczęły się tak jak wcześniej zaplanowano o 11.30 a zakończyły po 16.00.
Trasa przebiegała od linii startowej do boi 1 ustawionej na przeciwko Łazienek do boi nr 2 (rozprowadzającej ) oddalonej równolegle wzdłuż Dzikiej Plaży” o około 100 metrów w prawo. Stamtąd zawodnicy płynęli w lewo do tzw. bramki na dole trasy. Bramkę stanowiły 2 boje 3 i 4 w okolicach Kosewa. Tam zawodnicy sami wybierali korzystniejszą dla siebie obok, której przepłyną i wracali na metę. Szkic trasy poniżej.


Zawody zostały przeprowadzone bardzo sprawnie i należy dodać, że nie było ani jednego protestu.
Najbardziej emocjonująca rywalizacja Regatach Powidzkich odbyła się klasie Trias pomiędzy Amigo i Jeneva`s, gdzie ostatni, czwarty wyścig zadecydował o zwycięstwie Radosława Maciejak i jego załogi.
Tradycyjnie odbywa się z sympatią odbierana przez uczestników cicha i osobista rywalizacja w klasie T3 pomiędzy jachtami Fokus i Neya&Rychu. Po dwóch przeprowadzonych zawodach w tej rywalizacji jest 1:1.

Nie obyło się jednak bez wypadku. Tym razem Oskar Rożek na katamaranie Tornado złamał maszt. Organizatorka Anna Giszter  podczas rozdawania nagród poinformowała pechowca, że w ramach rekompensaty otrzyma za darmo jacht z firmy „Czarter Jachtów” Krzysztof Sieszchuła na dwa dni.

Poprosiliśmy Jacka Smuszkiewicza o podsumowanie Regat Powidzkich:
Jeżeli chodzi o zawodników to ci, którzy są zawsze przyjechali. Bardzo cieszy, że załogo takie jak Black&White biorą udział. To mobilizuje naszych żeglarzy do żeglowania na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu regaty zyskują, nie ma tylko stałych bywalców ale pojawiają się zawodnicy, którzy startują w Pucharze Polski i podnoszą poziom takiej lokalnej imprezy jaką są Regaty Powidzkie.
Smuci to, ze nie ma klasy Omega, ale za to doszła klasa Katamaran, który był dobrze obsadzony. Płynęło 7, jeden miał pecha, Tornado złamał maszt. W klasach kabinowych myślę, że z regat na regaty będzie się to wszytko rozkręcało. Jest to początek wakacji i najlepszą frekwencję z reguły maja zawody w środku sezonu.
Trasa była rozciągnięta, ale w samej zatoce powidzkiej, wzdłuż promenady i wszyscy mogli częściowo zobaczyć jak te wyścigi przebiegają. Start był w okolicy łazienek, najbardziej obleganego miejsca w Powidzu, gdzie odbywały się Dni Powidza i tych ludzi było więcej. Mogli coś fajnego zobaczyć.

Piotr Stróżyk

Wyniki Regat Powidzkich

Klasa Trias
1. Amigo –  Radosław Maciejak, Hubert Porębski
2. Jeneva`s –  Maciej Potok, Natalia Fiszer, Paweł Fiszer
3. Wind Brandt – Paweł Brona, Anna Sabok – Rzepka
4. Tortuga – Ryszard Gryc, Lila Skrzycka
5. Luźne Wanty – Marcin Wróblewski,Paweł Pawlicki, Bartosz Pszeniczka
6. G – 248 – Paweł Grzeszczyk, Bogdan Zaborowski

Klasa Open
1. Flipper – Sławomir Blaszka, Piotr Maliński, Miłosz Maliński, Krzysztof Konarski
2. Sigma Club 600 –  Arkadiusz Rożek, Anna Marciniak, Maciej Koopczyński
3. Kaczorek – Alan Don
4. 2 Lesery – Ryszard Derda, Tymek

Klasa Katamaran
1. Duble Dip – Piotr Woźniak, Katarzyna Sawicka
2. RIA 715 – Marcin Pinczyński, Marcin Gajewski
3. NACRA 2 – Maciej Moch, Maciej Zbierzak
4. FORMIDABLE – Sebastian Tylak, Tomasz Wolek
5. TOP CAT F2- Jakub Drygas
6. MAD Max – Dominika Wróblewska, Karolina Dziubek
7. Za udział – Tornado – Oskar Rożek, Daniel Rożek, Mateusz Nejder

Klasa T3
1. Black&White – Mirosław Sztuba, Roman Dybek, Joanna Zarzycka, Karolina Nowicka
2. Tańcząca z Falami – Mirosław Czech, Wojciech Parzonka, Aneta Jurkowska, Anna Olearczyk
3. Neya&Rychu – Emil Derda, Jędrzej Pietrowicz, Szymon Grzywiński, Sebastian Rulak, Jacek Kasprzyk, Marek Sturlis, Jean Francois Camierre
4. Focus 750 – Mariusz Wiśniewski, Marcin Błaszczak, Dawid Sikora
5. Macan – Tomasz Grzegorek, Joanna Suszek
6. Megalomaniac – Krzysztof Rzepka, Jacek Rzepka, Michał Szymankiewicz

Klasa T2
1. Olivia RS – Tomasz Feret, Bartosz Mikołajczak, Wojciech Stachelek
2. Olivia R – Tomasz Makowski, Miron Bleja, Grzegorz Stróżyk
3. H – Boot – Marek Smuszkiewicz, Michał Smuszkiewicz, Zuzanna Smuszkiewicz, Magdalena Maminiecka
4. Rafa 2 – Marcin Macioszek, Ewelina Sosna-Macioszek, Julka Macioszek, Leszek Macioszek

Klasa T1
1. Jeremi – Remigiusz Chłopocki, Przemysław Piechocki, Anastazja Chłopocka
2. Grom – Leszek Woliński, Ryszard Stachowiak, Stanisław Hasiuk
3. Rykoszet – Robert Pona, Kamilla Pona
4. Blue Note – Tomasz Wilk, Paweł Szczebicki Adam Wąsowicz, Patryk Lalewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ