Radni Kasprzyk i Król pytają o zadłużenie szpitala – dyskutowali na sesji

459
wyświetlenia

W czwartek 31 sierpnia 2023 podczas 67 Sesji Rady Powiatu w wolnych głosach i wnioskach radni powiatowi Kasprzyk i Król pytali o stan finansowy szpitala.

Radny Andrzej Kasprzyk podliczył, że jakby zsumować stratę szpitala, ubiegły rok i kredyt to placówka ma około 10 mln zł. długu.Oprócz tego zapytał czy nowy dyrektor SPZOZ Słupca będzie zarabiał również 33 tys zł. jak poprzedni, a także czy prawdą jest, że z placówki odeszła główna księgowa?

Starosta Jacek Bartkowiak powiedział, że strata szpitala 14 sierpnia 2023 wynosiła około 4 mln zł. Dodał, że nie można razem liczyć straty i kredytu. Poinformował że na najbliższym posiedzeniu Rady Społecznej Szpitala wszyscy zmierzą się z programem naprawczym. Nowa dyrektor przygotowuje Bilans Otwarcia i wszyscy będą o tym poinformowani.
Jak twierdzi starosta nic mu nie wiadomo o rezygnacji głównej księgowej, a zarobki nowego dyrektora są niższe od poprzedniego.
Do rozmowy włączył się radny Mariusz Król, który jak to jest w jego zwyczaju, grzecznie poprosił o dokumenty, które potwierdzają stan zadłużenia.
Starosta po raz kolejny powtórzył, żeby nie mówić o zadłużeniu tylko o stracie ponieważ są to dwie różne rzeczy.

Głos zabrał radny Przemysław Niezbecki. Podkreślił, że dyrektor Sobkowiak nie odszedł ze szpitala z przyczyn osobistych tylko ze względów finansowych. Został zatrudniony jako wicedyrektor w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu.
” ….sp….ył stąd zostawiając 4 mln długu …- zakończył wypowiedź radny.

To wiemy od pół roku – poinformował starosta i dodał, że dyr Sobkowiak wzbogacił szpital w Słupcy o kilka interesujących osób z kadry medycznej. Według starosty poprzedni dyrektor uzyskał wynik finansowy, który go satysfakcjonuje.
Było to pierwsze pokojowe rozstanie z dyrektorem SP ZOZ w tej kadencji dlatego nie użyłbym taki słów – to było skierowane do radnego Niezbeckiego.

Na koniec tej dyskusji radny Niezbecki zwrócił uwagę na fakt , że radni nic nie wiedzieli, o planowanym odejściu dyrektora szpitala a powinni o tym wiedzieć.

Być może, w przeciwieństwie do dzisiejszej dyskusji na najbliższym posiedzeniu Rady Społecznej Szpitala dowiemy się czegoś więcej o stanie finansowym placówki. Obserwując dzisiejszą rozmowę nasuwa się wniosek, że w relacjach międzyludzkich pomiędzy członkami Rady Powiatu nic się nie zmieniło.

Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ