Słupca to miasto położone w województwie wielkopolskim. W 2018 roku liczyło 13 773 mieszkańców. Znalezienie pracy w mniejszej miejscowości nie jest zadaniem łatwym. Jednak odpowiedni plan działań, odrobina determinacji i konsekwencja w poszukiwaniu zatrudnienia pozwolą osiągnąć cel.
Jak wygląda rynek pracy w Słupcy?
Ostatnie dane dotyczą analizy stanu i struktury rynku pracy w 2019 roku. Wówczas stopa bezrobocia w Słupcy na koniec roku wynosiła 6,8% (2,8% w województwie wielkopolskim i 2,5% w Polsce). Najwyższy poziom bezrobocia dotknął w szczególności osoby w wieku 25-34 lata. Najwyższy odsetek (31,60%) bezrobocia widoczny był wśród ludzi z wykształceniem zasadniczym zawodowym. W 2019 roku aż 20,96% poszukujących pracy pozostawało bez zatrudnienia w okresie powyżej 24 miesięcy. Największą grupę zawodową wśród osób zarejestrowanych stanowili sprzedawcy, robotnicy gospodarczy, osoby bez zawodu i kucharze.
Czy warto zarejestrować się w Urzędzie Pracy?
Poszukiwanie pracy na własną rękę może nie być łatwe. Przede wszystkim warto sprawdzić oferty dostępne na stronie: www.aplikuj.pl/praca/slupca. W dobie rozwoju technologii nie wystarczy zanieść życiorys do pracodawcy i czekać na telefon. Dokument aplikacyjny musi być dobrze opracowany i podkreślać doświadczenie. Co najważniejsze, CV musi wyróżnić kandydata spośród dziesiątek innych kandydatów. W dobie pandemii COVID-19 konkurencja na rynku pracy jest jeszcze większa. Wiele osób przekwalifikowało się i podniosło swoje kwalifikacje. Osobom w wieku 40+ trudniej konkurować z młodszymi aplikantami. Znajomość i komunikacja w językach obcych, dynamicznie zmieniające się środowisko, konieczność szybkiego uczenia się obsługi różnorodnego oprogramowania i aplikacji. Rejestracja w Urzędzie Pracy to szansa na wszechstronną pomoc. Osoby zarejestrowane w lokalnym UP mogą korzystać z bezpłatnego poradnictwa zawodowego. Nie ogranicza się to jedynie do uzyskania pomocy w określeniu swojej ścieżki zawodowej. To także profesjonalne wsparcie w uzupełnieniu posiadanych kompetencji, czy ewentualnej zmianie zawodu. Doradca z Urzędu Pracy opracuje tzw. Indywidualny Plan Działania, którego celem jest powrót osoby bezrobotnej na rynek pracy. Uwzględnia on m.in. możliwości zatrudnienia pod kątem wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Niejednokrotnie koncentruje się na predyspozycjach i opcji założenia własnej działalności gospodarczej, co jest bez wątpienia dobrą alternatywą.
Podnoszenie swoich kwalifikacji
Kursy to dobry sposób, aby zwiększyć swoje szanse podczas poszukiwania pracy. Mogą to być szkolenia związane z posiadanym doświadczeniem czy wykształceniem. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych wcale nie musi wiązać się z całkowitą zmianą ścieżki kariery. Wręcz przeciwnie, pozwoli to na rozszerzenie spektrum własnych umiejętności. Każda dodatkowa kwalifikacja to większa szansa na podjęcie zatrudnienia. Osoby otwarte na poszerzanie wiedzy i dążące do samodoskonalenia są pozytywnie odbierane przez potencjalnych pracodawców. Urzędy Pracy, w tym oddział w Słupcy oferuje wsparcie finansowe, jak pożyczka szkoleniowa, czy dofinansowanie studiów podyplomowych. Dostępne jest również za pośrednictwem UP finansowanie kosztów egzaminów i licencji.
Bezpłatna aplikacja ePraca i portale z ogłoszeniami
Oprogramowanie autorstwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ułatwia przeglądanie Centralnej Bazy Ofert Pracy. Do dyspozycji bezrobotnych są ogłoszenia zarówno z Powiatowych, jak i Wojewódzkich urzędów pracy. Zapoznać się można też z miejsca pracy dostępnymi za pośrednictwem Ochotniczych Hufców Pracy. Poszukiwanie pracy w Słupcy nie musi ograniczać się tylko do własnego miasta. Z powodzeniem można rozszerzyć aplikowanie do firm w Koninie, Wrześni (www.aplikuj.pl/praca/wrzesnia), a nawet w Poznaniu. Większe miasto to również szansa na lepsze zarobki, możliwość awansu i lepsze perspektywy zawodowe.