Po raz drugi słupeccy gimnazjaliści „Jeżdżą z głową”

1500
wyświetlenia

Od marca uczniowie słupeckiego gimnazjum biorą udział w drugiej edycji programu edukacyjnego ,,Jeżdżę z głową”. Celem programu jest propagowanie odpowiedzialnych zachowań na drodze, zwiększenie bezpieczeństwa uczniów podczas korzystania z dróg publicznych.

P1030529Organizatorem programu jest Fundacja BGŻ, partnerem Komenda Główna Policji, a patronat honorowy nad nim objął Minister Edukacji Narodowej. Niepokojąco niski poziom znajomości przepisów (jak wskazywały badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji BGŻ) uległ znacznej poprawie wśród osób biorących udział w pierwszej edycji ww. programu, ale nadal jest niezadowalający i sytuacja ta skłoniła organizatorów do kontynuowania działań. Adresatami jak poprzednio są gimnazjaliści, ponieważ, jak wykazują statystyki, to właśnie oni są trzecią w kolejności najbardziej zagrożoną ciężkimi obrażeniami grupą rowerzystów uczestniczących w wypadkach drogowych na terenach zabudowanych. Prawie żaden gimnazjalista nie stosuje podstawowych elementów zwiększających bezpieczeństwo na drodze, tzn. nie stosuje kamizelek, ochraniaczy, oświetlenia oraz kasków. Jedynie 47 % stosuje odblaski – badania z października 2011r.

Autorzy programu ,,Jeżdżę z głową” zakładają, że współczesne  wychowanie komunikacyjne powinno skupiać się nie tylko na uczeniu przepisów, ale także na nauce odpowiedniego korzystania z nich, rozwijania świadomości związanej z koniecznością ich przestrzegania , jak również kształtowaniu odpowiednich nawyków związanych z zachowaniem na drodze. Istotne znaczenie ma aspekt związany z kulturą na drodze – uczestnicy ruchu powinni się szanować, współdziałać ze sobą, a także pomagać sobie nawzajem.

Uczniowie w ramach programu  wezmą udział w cyklu zajęć na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego i obowiązujących przepisów ruchu drogowego wprowadzonych w 2011r. Następnie wzbogaceni o wiedzę będą nią dzielić się z innymi, dokonają lokalnej diagnozy na temat bezpieczeństwa drogowego wśród dorosłych członków społeczności – m. in. przeprowadzą Ankiety Eksperta Ruchu Drogowego. Jak w poprzedniej edycji będą prosić o wsparcie miejscowe władze samorządowe i media. Gimnazjaliści otrzymają materiały edukacyjne, w tym planszową grę strategiczną, autorski film animowany, ulotki oraz gadżety odblaskowe.  Nauczyciele opiekujący się młodzieżą p. Agnieszka Hildebrandt i p. Wiesława Matuszewska zobowiązane są do wzięcia udziału w warsztatach e- learningowych z zakresu BRD. Udział uczniów Gimnazjum im. M. Kopernika w Słupcy w nowej edycji programu ,,Jeżdżę z głową” dopełnia treści programu wychowawczego szkoły w dziedzinie ,,Troska bezpieczeństwo”.

Mamy nadzieję, że udział w programie ,,Jeżdżę z głową” wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów na drogach.

 

OPR. FM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ