Planujesz zakup samochodu? Postaw na auto używane!

275
wyświetlenia

Wymiana samochodu nigdy nie jest łatwą decyzją. Wiąże się bowiem najczęściej z pracą, którą trzeba wykonać. Musimy rozważyć różne możliwości, zaplanować budżet i zapoznać się z wieloma ofertami.

Dlaczego samochody używane?

Większość kierowców decyduje się na tanie auta używane. Nie bez znaczenia jest właśnie ich cena. Nie chcemy wydawać pieniędzy na samochody prosto z salonu, ponieważ bywają bardzo drogie, a do tego szybko tracą na wartości. Pojazd nie jest też dla nas najważniejszy. Wielu kierowców zwraca uwagę na to, aby był bezpieczny i sprawny. Często również w obrębie jednego gospodarstwa domowego musimy kupić np. 2 samochody, dzięki czemu możemy dostać się do pracy i odwieźć dzieci do szkoły.

Zdarza się także, że na taki zakup decydują się kierowcy początkujący, którzy szukają swojego pierwszego samochodu. Nie mają na ten cel najczęściej zbyt wysokiego budżetu. Chcą pojazdu sprawnego, który może zostać porysowany, a koszt jego ubezpieczenia OC nie będzie przyprawiać właściciela o senne koszmary.

Czym kierować się podczas zakupu?

Gdy podchodzimy do tematu poważnie, należy pamiętać o kilku kwestiach, przeglądając oferty z samochodami z drugiej ręki.

  • Wygląd to nie wszystko – rozpoczynając poszukiwania, najczęściej z góry zakładamy jaki model nas interesuje. Często również mówimy wręcz o pożądanym kolorze. To jednak nie jest najistotniejszy element pojazdu. Sprawdźmy więc, czy ten wymarzony samochód będzie dla nas bezpieczny i czy sprawdzi się w codziennym życiu (jeśli mieszkamy na terenie, gdzie brakuje utwardzonych dróg, możemy mieć problem z jazdą np. sedanem lub zniszczyć podwozie auta sportowego).
  • Zapoznajmy się z parametrami – przeczytajmy z uwagą opis pojazdu i jego parametry techniczne. Nawet jeśli mówią nam one niewiele, możemy posiłkować się porada kogoś bardziej doświadczonego. Z opisu dowiemy się jaka jednostka napędowa drzemie pod silnikiem, jaki jest typ paliwa, jaki przebieg na karku ma auto czy ma dodatkowe atuty jak np. klimatyzacja, dotykowy ekran, multimedialna kierownica czy asystent parkowania.
  • Nie kupujmy kota w worku – samochód zawsze warto zobaczyć przed zakupem. Do tego też zachęcają pracownicy komisów, oferujących tanie auta używane. To nie tylko skonfrontowanie zdjęć z rzeczywistością, ale także sprawdzenie samochodu w praktyce. Być może pojazd jest sprawny technicznie, a na papierze wszystkie parametry wyglądają idealnie. Podczas jazdy jednak sprawdzimy to, jak nam się nim jeździ i czy dynamika samochodu nam odpowiada.

Nie tylko tanio

Pamiętajmy o tym, że tanie auta używane to nie tylko aspekt finansowy. To też auta ze swoją historią, a niekiedy też wręcz duszą. Sięganie po samochody z drugiej ręki jest też bardziej ekologiczne, ponieważ nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska produkowaniem dodatkowych sztuk. W komisach pojawia się też coraz więcej aut hybrydowych, co wydaje się mieć dodatkowe plusy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ