Ostrowite: Drogi do remontu

1518
wyświetlenia


W miniony piątek odbyło się VII posiedzenie Rady Gminy Ostrowite. Oprócz przyjętego porządku obrad tematem, który wracał jak bumerang był stan dróg gminnych i powiatowych.

Komplet radnych Ostrowitego wraz z zaproszonymi gośćmi i wolnymi słuchaczami przysłuchiwał się sprawozdania wójta Tylmana z prac w okresie międzysesyjnym. W natłoku ważnych dla mieszkańców spraw największą uwagę przykuł projekt remontu drogi powiatowej, gdzie inwestorem jest właśnie m.in. gmina ? dwa dni przed sesją odbyło się spotkanie w tej właśnie sprawie w słupeckim starostwie. 4 maja ma zostać przekazany plac budowy, a roboty ruszą od ulicy dobiegającej do giewartowskiego ronda.

Nie doszły niestety do skutku starania o organizację zawodów wodnych w Kosewie ? impreza wojewódzka pokrywa się z zawodami krajowymi, co je automatycznie wyklucza.

Pod gradem pytań znalazł się przedstawiciel rady powiatowej Jacek Szczepankiewicz: -Zbyt głębokie rowy na drodze Ostrowite ? Kosewo ? zwrócił uwagę radny Ryszard Staśkiewicz. ? Droga Drążna ? Młodojewo ? potężne koleiny ? dodaje radny Lech Staszak. Uwagi kolegów poprała jedyna kobieta zasiadająca w radzie gminy Alina Rogalska ? Rowy są stanowczo za głębokie.

Jacek Szczepankiewicz tłumaczył: – Wszelkie dodatki, środki pieniężne jakimi dysponuje starostwo spływają na infrastrukturę dróg. Prace remontowe trwają i jest to proces czasochłonny. Pojawił się zamysł, aby powiat wystąpił do odpowiednich ministerstw, by uzyskać dodatkowe środki na infrastrukturę dróg z budżetu państwa.

Samorządowcy są zaniepokojeni stanem dróg gminnych i tych należących do powiatu. Wójt Tylman podkreśla, że inwestycje tego typu są bardzo drogie: – Mamy około 200km dróg z czego 40km to drogi asfaltowe. Nie jesteśmy w stanie pokryć odpowiednią nawierzchnią pozostałych odcinków od razu ? na to potrzeba czasu.

Powrócił temat zmiany w ustawie o kąpieliskach ? zwyczajowe miejsca do kąpieli pozostaną, jednak opłatą za badania oraz opłacenie ratownika leży, zgodnie ze zmianą ustawy, w gestii właścicieli kąpielisk.

Zwrócono także uwagę o zbliżających się innowacjach odnośnie gospodarowania i egzekwowania składowania odpadów z gospodarstw domowych. Od roku 2013 to gmina przejmie obowiązki swoich mieszkańców. Samorządowcy byli zgodni ? najciężej będzie wyegzekwować regulację Unii Europejskiej od działkowiczów i gości gminy.

Dodatkowo traktowano o zmianie w prognozie finansowej gminy, odczytano list reprezentujący Pocztę Polską. Obecnie nic nie zapowiada likwidacji obu punktów pocztowych ? niemniej jednak nie określono, czy będą to znane wszystkim urzędy pocztowe, czy jedynie placówki o ograniczonym wachlarzu usług, a także zdementowano nieprawdziwe informacje, które znalazły się na łamach konkurencyjnych gazet ? kontrowersja wynikała w sprawie zbierania podpisów w jednej z wsi w sprawie kursowania autobusu PKS. Jak się okazuje niesprawdzona informacja to zła informacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ