OSP Bielsko – III Rajd Pieszy z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

131
wyświetlenia

Ochotnicza Straż Pożarna w Bielsku po raz już trzeci zorganizowała RAJD PIESZY z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego „Cześć i Chwała Bohaterom”.

W środę 28 grudnia 2022 roku o godzinie 15:00 przy remizie OSP w Bielsku nastąpiła zbiórka wszystkich uczestników. Zgromadzonych przywitał Prezes Naszej jednostki, dh Tomasz Tomczak. Po przedstawieniu krótkiego rysu historycznego na temat Potyczki w Anastazewie, ok. 40 osobowa grupa wyruszyła w trasę.
Trasa rajdu przebiegała przez miejscowości Linówiec, Suszewo, Szydłówiec aż do Anastazewa (około 14 km). Podczas rajdu przygotowany został krótki postój, gdzie organizatorzy przygotowali kiełbaski z rusztu oraz ciepłą herbatę.
Punktem docelowym Rajdu była Granica Zaboru Prusko-Rosyjskiego w Anastazewie. Po dotarciu oddano cześć Powstańcom, w miejscu, gdzie 104 lata temu miała miejsce potyczka.
Była to potyczka powstańców wielkopolskich z siłami pruskimi, do której doszło 28 grudnia 1918 roku we wsi Anastazewo, która była kolejowym (Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa) i drogowym przejściem granicznym na teren wolnej już wtedy Polski.
Konieczność opanowania strategicznego przejścia granicznego zapadła podczas narady dnia 28 grudnia 1918 roku, tuż po wybuchu powstania w Poznaniu. Konieczne było zlikwidowanie oddziałów Grenzschutzu rozlokowanych zarówno w Anastazewie, jak i Szydłówcu. Po zdobyciu pewnej ilości broni oddziały powstańcze wyruszyły na Anastazewo, zwróciwszy się wcześniej o pomoc do Wojska Polskiego stacjonującego za granicą – w Budzisławiu i Lipnicy.
Siły polskie stanowiło około 70 żołnierzy (ochotników) pod dowództwem Józefa Bilskiego. Oddział tyralierą otoczył zabudowania stacyjne, uderzając frontalnie na Anastazewo. Ostatecznie rozbił i rozbroił Niemców a powstańcy wzięli do niewoli 120 Niemców oraz zdobyli duże ilości broni, amunicji i innego sprzętu wojskowego, a także otwarto drogę do całkowitego przejęcia władzy przez Polaków w Powidzu. Już po zakończeniu szturmu przybył do wsi oddział 43 żołnierzy Wojska Polskiego pod dowództwem chorążego Bognera z III batalionu 29. pułku piechoty.
Powstańcy Wielkopolscy z terenu Gminy Orchowo:
Stanisław Spochacz
– Andrzej Kaszyński,
– Marcin Trudziński,
– Kazimierz Szymański,
– Jakub Wiśniewski,
– Adam Laskowski,
– Stanisław Chwiłka,
– Władysław Świtek
– Władysław Lorkiewicz
– Karol Banaszak
– Wincenty Wesołowski
„Cześć i Chwała Bohaterom”
Dziękujemy wszystkim za liczny udział.

Inf OSP Bielsko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ