Odzyskiwanie danych – jak to się robi?

92
wyświetlenia

Próba przywrócenia danych, które zostały zapisane na dowolnym nośniku to zadanie, któremu jest w stanie sprostać coraz więcej dobrych informatyków. Wymaga ono znajomości nie tylko z zakresu samej informatyki, ale również elektroniki czy programowania, dlatego nie każdy będzie się na tym znał. Istnieją jednak specjaliści, którzy odtworzą informacje zapisane na różnego rodzaju nośnikach – w tym telefonach, dyskietkach, komputerach czy aparatach fotograficznych, które przetrwały pożary czy powodzie. Co ciekawe skuteczność odzyskiwania danych na całym świecie wynosi średnio do siedemdziesięciu sześciu procent.

Po co odzyskiwać dane?

Odzyskiwanie danych sprawdza się w wielu przypadkach na salach sądowych. Kiedy toczą się procesy cywilne czy karne, informacje zawarte na nośnikach używanych przez ofiary lub podejrzanych, a także świadków, mogą mieć kluczowe znaczenie dla sprawy. Jeśli w grę wchodzą ucieczki małoletnich czy zaginięcia – dostęp do facebookowej chmury czy ustalenie logowania się telefonu, może naprowadzić śledczych na nowe tropy. Odzyskiwanie danych sprawdza się również w procesach cywilnych, na przykład rozwodowych – gdy istnieje potrzeba ustalenia przebiegu konkretnego zdarzenia, w którym zarzuca się zdradę lub kłamstwo. Jeśli chodzi o sprawy karne – na przykład podejrzenie zabójstwa, odtworzenie co do minuty przebiegu zdarzenia często jest możliwe właśnie tylko dzięki danym z telefonu.

Sprawy biznesowe to właściwie jedna z najczęstszych dziedzin, w której odzyskiwanie danych ma znaczenie. Często wspólnicy lub pracownicy w akcie zemsty lub sabotażu niszczą informacje firmowe lub wykradają know-how.

Rodzaje uszkodzenia danych

To, w jaki sposób „przepadną” dane na konkretnym nośniku, możemy podzielić na programowe i fizyczne.

  • Programowe (inaczej nazywane uszkodzeniami logicznymi) – tu chodzi głównie o naruszenie struktury logicznej informacji. Niby znajdują się one wciąż na nośniku, ale nie można ich prawidłowo odczytać, a tym samym wykorzystać. Sam nośnik w tym przypadku również jest sprawny. Jaki może być powód uszkodzenia programowego? Przede wszystkim różnego rodzaju wirusy, skoki napięcia i przerwy w przepływie prądu, a także same błędy w oprogramowaniu. Nie bez znaczenia pozostaje tu czynnik ludzki – błędy człowieka podczas przeprowadzania formatowania nośnika, kasowanie plików i uszkodzenie partycji.
  • Fizyczne – to inaczej uszkodzenia mechaniczne powstałe z różnych powodów. Może to być dekalibracja mechaniczna lub termiczna, uszkodzenie modułu elektroniki czy mechaniczne uszkodzenie struktury serwisowej dysku.

Odzyskiwanie danych ma znaczenie

Informacje zawarte na różnego rodzaju nośnikach mają często znaczenie sentymentalne dla ludzi. Nie musi chodzić o sytuacje związane z przestępstwem czy jakimkolwiek naruszeniem prawa. Powodem chęci odzyskania danych może być na przykład popsuty dysk zewnętrzny, na którym posiadamy cenne z punktu widzenia sentymentalnego piosenki czy fotografie albo ważne dokumenty. Na szczęście ta dziedzina informatyki rozwija się szybko i sprawnie. Z pewnością możliwości działania firm odzyskujących utracone dane będą coraz większe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ