Obrączkowali orły bieliki na terenie parku krajobrazowego w gminie Lądek

522
wyświetlenia

Pasjonaci przyrody obrączkowali orły bieliki, które zadomowiły się terenie parku krajobrazowego w gminie Lądek. W obrączkowaniu brał udział słupecki policjant.

Grupa pasjonatów z Lądku od lat zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym. W Dolinie Warty na terenie gminy Lądek swoją aktywnością przeciwdziałają przestępczości archeologicznej, kłusownictwu wodnemu i leśnemu oraz ochroną unikalnych wydm, które niestety są rozjeżdżane przez kierowców quadów i motocykli crossowych.

Ostatnio śledzą również losy pary orłów bielików, która zadomowiły się na terenie parku. Gniazdo ptaków zauważono w lutym tego roku, a wiosną okazało się, że para królewskich ptaków doczekała się potomstwa. O fakcie tym powiadomiono Dyrekcję Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, która zdecydowała o zaobrączkowaniu młodych osobników.

Niełatwą akcję znakowania ptaków przeprowadzono kilka dni temu. Wśród osób biorących udział w przedsięwzięciu był słupecki policjant asp.sztab. Artur Kamiński – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Słupcy, zaangażowany społecznik i pasjonat. Dotarcie do gniazda wymagało dużo wysiłku – teren bagienny i wykorzystania sprzętu do wspinaczki. Pierzaści bohaterowie wydarzenia byli bardzo spokojni, dzięki czemu akcja zakończyła się powodzeniem i młode orły szybko wróciły bezpiecznie pod opiekę rodziców. Dzięki obrączkom będzie można lepiej poznać miejscowe bieliki, ich zwyczaje i trasy przelotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ