Nadzór i kontrola są konieczne!

1322
wyświetlenia

W Dolanach nie są zadowoleni z rozstrzygnięć przetargowychWiele kontrowersji wśród radnych wzbudził przetarg, który został rostrzygnięcy na realizację zadania pod nazwą „Remont budynku mienia komunalnego – świetlicy wiejskiej we wsi Dolany na potrzeby mieszkańców wsi”. Wyłoniono wykonawcę, który chce zrealizować projekt za niemal połowę ceny przewidzianej w kosztorysie.

Dla radnego Herudzińskiego kwota za jaką zostanie wykonany remont strażnicy w Dolanach jest nie do przyjęcia

Początkowy kosztorys realizacji tego zadania opiewał na kwotę 100 tysięcy złotych. Do przetargu zgłosiło się kilka przedsiębiorstw, lecz wszystkie proponowały ceny o wiele niższe, niż zakładany plan. Przetarg wygrała firma, która chce przeprowadzić remont za kwotę 52 tysięcy złotych. Inne firmy chciały zadanie zrealizować również za kwoty bardzo odbiegające od sumy sugerowanej przez kosztorysanta.

My musieliśmy okroić potrzeby tego remontu, by kosztorys zmieścił się w tej zakładanej kwocie 100 tysięcy złotych. Po przetargu okazuje się, że wykonawca zrobi to i tak za połowę ceny. Czy przez te pół roku, od sporządzenia kosztorysu do przetargu, tak drastycznie zmienił się rynek cenowy? Najwyższa oferta jaka została złożona to wartość o 30 procent niższa od kosztorysu. To jest dla mnie nie do przyjęcia. To było zaniedbanie, ale nie wiem czyje. – skomentował sprawę radny z Dolan Waldemar Herudzińśki.

Gmina na tym etapie realizacji zadania nie może już zmienić kosztorysu. Arleta Pleśniak wyjaśniła radnym, że osoba, która sporządzała kosztorys znała się na tym co robiła, a działacze z Dolan nie mieli żadnych zastrzeżeń w trakcie sporządzania tego planu finansowego.

Wystąpiliśmy z zapytaniem do oferenta, żeby uargumentował wartość tej oferty, czy wskazuje to na zastosowanie ustawowego zapisu rażąco niskiej ceny i odrzucenie oferty. Argumentacja oczywiście jest na ten temat. Jest logiczna i uzasadniona. Komisja pozytywnie ustosunkowała się do tych wyjaśnień. Oczywiście ten etap nie jest jeszcze zakończony, bo mogą być jeszcze odwołania. – wyjaśniła skarbnik Anna Suszka.

Radny Aleksy Rdesiński wnioskował, żeby przy realizacji tego zadania jakaś osoba kontrolowała wykonanie remontu – W tym układzie trzeba wybrać dobrego inspektora i nawet społecznie jeszcze dodatkową osobę, która będzie to kontrolować.

 

MW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ