Kremacja – co warto wiedzieć?

265
wyświetlenia

Przychodzą w życiu przykre momenty, kiedy zmuszeni jesteśmy na zawsze pożegnać bliską nam osobę. Innym razem obawiamy się, że nasz koniec jest niedaleko i rodzinie chcemy pozostawić instrukcje, co dalej.

W takich momentach zastanawiamy się, czy kremacja może być dobrym rozwiązaniem.

Kremacja zwłok – na czym polega?

Kremacja zwłok to alternatywna forma pochówku ciał. Polega na spopieleniu ciała w 800 stopniach Celsjusza w specjalnym piecu krematoryjnym (po uprzednim umieszczeniu go w stosownej trumnie). Następnie szczątki trafiają do specjalnej komory, gdzie się wystudzają, by następnie zostały rozdrobnione do popiołów i umieszczone w urnie.

Ile czasu trwa kremacja?

Co może być zaskakujące, kremacja trwa około godziny, w trakcie której na ciało oddziałuje temperatura 800 stopni Celsjusza. Szczegółowych informacji nt. kremacji udzielić może zakład Usługi pogrzebowe ARKA Poznań.

Kremacja a pochówek tradycyjny – jakie są różnice?

W przypadku pochówku tradycyjnego, uprzednio odpowiednio przygotowane ciało jest chowane do trumny, a następnie zakopywane w ziemi. Pod tym względem kremacja niewiele się różni – zamiast trumny jest urna, naczynie przypominające wazę. Urnę także można zakopać. Częstszym jednak jest jej umieszczanie w kolumbarium.

Czy kremacja odbywa się w ubraniu?

Kremacja może odbyć się w ubraniu. Musi być ono jednak stworzone z naturalnych materiałów, takich jak np. bawełna, a nie z tworzyw sztucznych. Alternatywnie można skorzystać z tzw. “całunu kremacyjnego”. Ponadto należy zrezygnować z biżuterii i innych elementów ubioru, które są odporne na wysokie temperatury. Odpuścić trzeba również wszelką elektronikę, a także sprzęty pokroju rozrusznika serca.

Koszty kremacji – co jest droższe: kremacja czy tradycyjny pochówek?

“Tradycyjny” pogrzeb w 2024 roku kosztuje ok. 8-10 tysięcy złotych. I to uwzględniając zwykłą uroczystość i te z najtańszych nagrobków. Kremacja wychodzi nieco taniej; koszt kremacji waha się od 400 do 1000 złotych. Trumna do kremacji kosztować może od 100 do 500 złotych. Koszt urny zależny jest od preferencji: od 200 do 2000 złotych. Cena za obrządki religijne nie ulega zmianie. Koszty rzeczy typu transport, przechowanie ciała czy kwiaty są zbliżone. Największa oszczędność jest w kolumbarium: miejsce w nim jest ok. połowę tańsze od tradycyjnego grobu, a do tego nie trzeba płacić za nagrobek.

Kremacja a wiara katolicka: czy kremacja to grzech? Kremacja w judaizmie

Mimo, że tradycyjny pochówek niezmiennie pozostaje bardziej popularnym rozwiązaniem w Kościele Katolickim, to kremacja także jest dopuszczalna. Już w 1963 roku Kongregacja Nauki Wiary uznała ją za akceptowalne rozwiązanie. Od 1983 roku stanowią o tym także zapisy Kodeksu Prawa Kanonicznego. W 2016 roku Kongregacja Nauki Wiary opublikowała kolejne wskazówki, by uszanować wolę zmarłego i skremować ciało, jeśli sobie tego zażyczył. Zaznaczono jednak, że prochy powinny spoczywać w miejscu świętym, np. na cmentarzu lub w kolumbarium.

Niewiele inaczej jest w judaizmie, który również idzie z duchem czasu i zezwala na kremację ciał. Zastrzeżenia dalej ma ortodoksja, która uważa, że jest to złamanie zakazu uszkodzenia zwłok i praktyka pogańska i nie chcą, by skremowane zwłoki chowane były na żydowskich cmentarzach.

A Ty co uważasz o kremacji? Czy jest to lepsze rozwiązanie od tradycyjnego pochówku?

– Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ