Jak wykorzystać bonie na elewacji?

160
wyświetlenia
sztukateria, detale sztukaterii, sztukateria elewacyjna, napisy na dom, zworniki, listwy na okna, pilastry, detale ze styropianu

Podczas prac wykończeniowych przy budowie domu lub wykonywania remontu starej elewacji szukamy sposobów na wydobycie walorów budynku. Jest to także okazja do zadbania o stan elewacji oraz wybranie materiałów, które będą jak najlepiej się spisywały przez dłuższy czas. Jakie elementy ozdobne do stosowania na elewacji są warte polecenia?
Co to są bonie i jak je wykorzystać?
Obecnie znów powróciła moda na wykorzystanie na elewacjach budynków sztukaterii zewnętrznej. Bogato zdobione fasady doskonale się prezentują, a także stanowią piękną wizytówkę domostwa. W sprzedaży oferowane są produkty do stosowania na ścianach budynków, wykonane z popularnej obecnie sztukaterii styropianowej. Najpopularniejsze z nich to gzymsy, panele elewacyjne, fasety oraz bonie. Te ostatnie mogą być w prosty sposób wykonane z zastosowaniem gotowych elementów do naklejania bezpośrednio na ściany. Do ich wykonania można wykorzystać także listwy do boniowania. .
Nie wszyscy wiedzą, czym są tak właściwie bonie. To ozdobne wyżłobienia w elewacji, stosowane między innymi na narożnikach budynków oraz na ścianach. Te elementy ozdobne były często wykorzystywane w dawnych czasach. Wtedy wykonywane były ręcznie, co było bardzo pracochłonne i nie zawsze wyglądało idealnie. Dzisiaj boniowanie można wykonywać dużo prościej. Bardzo przydatne są takie gotowe elementy, jak listwa do boniowania lub bonie narożne do bezpośredniego montażu.
Do czego służy listwa do boniowania?
Listwa do boniowania to gotowy element, służący do uzyskiwania idealnie prostych rowków w elewacji. Listwy znacznie przyspieszają tempo pracy oraz gwarantują uzyskanie zadowalającego efektu końcowego. Mogą być wykonane z trwałego i odpornego na działanie wilgoci styropianu. Dzięki temu rowki są dodatkowo wzmocnione i szczelne.
Bonie mogą być stosowane na narożnikach budynków. W ten sposób można te newralgiczne miejsca w szybki i prosty sposób zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Gotowe bonie ze styropianu kładzie się bezpośrednio na tynk lub warstwę ocieplenia. Do montażu boni potrzebny jest tylko odpowiedni klej montażowy. W sprzedaży dostępne są bonie oraz listwa do boniowania o różnej szerokości i w różnych wzorach. Takie elementy mogą być także wykonywane na indywidualne zamówienie.
Jakie są zalety boni?
Jak już wspomniano, zalet broni i innych elementów dekoracyjnych stosowanych na elewacjach jest całkiem sporo. Przede wszystkim warto docenić ich walory wizualne. Za pomocą sztukaterii elewacyjnej można uzyskać ciekawe architektonicznie rozwiązania, a efekt końcowy może być bardzo zadowalający. Bonie w narożnikach lub stosowane wokół drzwi znacząco wpływają na poprawienie wyglądu ścian i wrażenie ogólne.
Nie do przecenienia są także korzyści wynikające z dodatkowego wzmocnienia fasady budynku poprzez zastosowanie sztukaterii. Dzięki niej elewacja staje się trwalsza i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Sztukateria styropianowa, w tym np. listwa do boniowania, panel elewacyjny czy gzyms dodatkowo ocieplają ściany budynku. W ten sposób można znacznie poprawić stan termoizolacji budynku.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ