
Efektywne poszukiwania pracy powinny objąć kilka różnych sposobów jednocześnie. Podpowiemy ci, od czego zacząć i jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej.
Internet to doskonałe źródło ofert pracy. Wykorzystaj to!
Internet to chyba najlepsze źródło wiedzy o ofertach pracy w okolicy i nie tylko. Przede wszystkim dlatego, że internet przestał być usługą luksusową – dziś dostęp do niego ma praktycznie każdy i to za symboliczną opłatę. Warto o tym pamiętać przy poszukiwaniu pracy. Zamiast wertować papierową prasę, w której ogłoszenia (o ile w ogóle takowe znajdziemy) mogą być nieaktualne w chwili ukazania się gazety, lepiej zajrzeć na portale z ofertami pracy (np. GoWork), gdzie ogłoszenia aktualizowane są na bieżąco. Dużym ułatwieniem jest filtrowanie ofert według miast oraz zawodów.
Można też dodać swoją ofertę w jednym z serwisów rekrutacyjnych. Tu sytuacja jest odwrotna – nie szukamy aktywnie pracy, ale dodajemy swoją zawodową wizytówkę i pozwalamy się odnaleźć łowcom głów. Ten sposób szukania pracy można potraktować jako dodatkowy, nie rezygnując z innych możliwości.
Dobrym źródłem informacji o wakatach na konkretnych stanowiskach lub w firmach są media społecznościowe, szczególnie grupy skupiające przedstawicieli określonych zawodów. To też dobry sposób na nawiązanie kontaktów branżowych. Nie zawadzi też aktywność w grupach lokalnych.
W dobie pandemii wiele targów branżowych i targów pracy odbywa się online. Udział w takich imprezach nie wymaga dużych zdolności logistycznych, a może zaowocować, jeśli nie znalezieniem pracy, to co najmniej nawiązaniu znajomości, które w przyszłości mogą okazać się bardzo cenne.
Warto też odwiedzać witryny internetowe firm, w których chciałoby się pracować. Umieszczanie na nich informacji o nowym naborze pracowników jest bardzo częstym zabiegiem. Firmy chętnie zatrudniają kandydatów, którzy potrafią wykazać się inicjatywą przy szukaniu pracy. Ponadto znalezienie takiej oferty to wyraźny dowód na zainteresowanie konkretnym pracodawcą, co także jest bardzo dobrze widziane.
Przygotuj się do rozmowy z przyszłym pracodawcą bądź rekruterem
CV i list motywacyjny to dziś standard do tego stopnia, że w sieci można znaleźć wiele podpowiedzi, jak profesjonalnie przygotować takie dokumenty. Jednak przygotowanie do rozmowy z pracodawcą bądź rekruterem powinno objąć coś więcej niż tylko dobre przygotowanie dokumentów.
Przede wszystkim ważna jest prezencja. To ona zrobi pierwsze wrażenie i zachęci bądź nie do dalszego kontaktu. Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba się ubrać oficjalnie, ale bez przesadnego epatowania służbową elegancją.
Warto przygotować sobie kilka argumentów, które przekonają rekrutera do zatrudnienia. Najczęściej padają pytania o potencjalną przydatność dla firmy, wkład w jej rozwój, doświadczenie na podobnym stanowisku. Odpowiedzi powinny być płynne i wyczerpujące.
Często popełnianym przez kandydatów błędem jest kompletny brak znajomości profilu firmy, w której chcą pracować. Tymczasem nikt nie potraktuje serio kandydata, który nawet nie wie, co robi jego przyszły pracodawca. Jeśli zatrudnienie w danej firmie naprawdę jest priorytetem, warto zajrzeć na stronę internetową i poznać bliżej przyszłego pracodawcę. W ten sposób można zarobić dodatkowe punkty w czasie rekrutacji.
Rekruterzy lub inni przedstawiciele pracodawców nie lubią u kandydatów postawy roszczeniowej, szczególnie jeśli nie jest niczym poparta. Kandydat, który dopiero skończył studia i nie ma żadnego doświadczenia, a chce zarabiać „na rękę” dwie średnie krajowe, raczej nieprędko znajdzie pracę.
Przy poszukiwaniach pracy nie zapominaj o kontaktach branżowych
Kontakty branżowe to bardzo dobry sposób na znalezienie pracy. Mowa tu o wszelkich znajomościach osób z branży docelowej lub pokrewnych, a więc znajomości z czasów studiów, poprzednich miejsc pracy, nawiązanych na targach branżowych itp. Warto poinformować znajome osoby o chęci zmiany pracodawcy lub w ogóle o poszukiwaniach pracy i zapytać, czy w ich firmach nie trwa czasem rekrutacja. Jeśli to możliwe, warto poprosić o polecenie lub rekomendacje.