Interwencja w sprawie łamania praw pacjenta na oddziale Ginekologiczno-Położniczym w Słupcy!

1939
wyświetlenia

Interwencja u Rzecznika Praw Pacjenta – procedury w przypadku położnic chorych na COVID-19 w SP ZOZ w Słupcy.

W dniu 16 kwietnia 2021 r. otrzymałyśmy informację informację od pacjentki Szpitala w Słupcy,, że jako zakażona Sars-CoV-2 nie może przebywać ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, nie może nawet przekazywać mu mleka!
Procedury te są niezgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz najnowszymi badaniami naukowymi.
Zgodnie z wytycznymi polskich instytucji kobieta zakażona, o ile wyrazi zgodę powinna mieć możliwość:
– kontaktu skóra do skóry,
– przebywania z dzieckiem w systemie rooming-in,
– karmienia naturalnego, piersią lub odciągniętym mlekiem.

Całkowicie niezrozumiałym dla nas jest brak możliwości przekazywania odciąganego pokarmu na oddział neonatologiczny, tak by pomimo separacji noworodka od matki, otrzymywało ono od niej siarę i mleko. Podanie mleka modyfikowanego to interwencja, która powinna być stosowane w medycznie uzasadnionych przypadkach, na zlecenie lekarza, za zgodą rodzica. Nie udowodniono, by dzieci matek z COVID-19 zarażały się poprzez karmienie ich mlekiem, teoretycznie istnieje szansa na protekcyjne działanie przeciwciał znajdujących się w pokarmie matki.
Podjęłyśmy interwencję u Rzecznika Praw Pacjenta oraz poinformowałyśmy szpital o niej, wzywając jednocześnie do zaprzestania łamania praw pacjenta.
19.04.2021 r. – prośba o interwencję do Rzecznika Praw Pacjenta
19.04.2021 r. – wezwanie do zaprzestania naruszeń praw pacjenta wysłane do szpitala

Inf. Rzecznik Praw Pacjenta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ