Gwiazdy żeglarstwa o Puchar Hotelu Moran****SPA

2026
wyświetlenia

W sobotę 4 sierpnia odbyły się VI regaty w ramach cyklu Grand Prix Jeziora Powidzkiego 2018 Grupa Partner. Tym razem żeglarze walczyli o Puchar Hotelu Moran **** SPA. W tym roku imprezie towarzyszyła luksusowa marka BMW, która była fundatorem jednej z nagród w postaci ekskluzywnego zaproszenia na bezpłatne wypożyczenie auta marki Mini na weekend.

Komisję sędziowską zawodów jak zawsze stanowili: Jacek Smuszkiewicz – sędzia główny, Karolina Wilczewska, Renata Smuszkiewicz.
Regaty rozegrano w 6 klasach: T1, T2, T3, Open, Trias, Katamaran. Do startu zgłosiły się 24 załogi. Grupy startowe zostały podzielone na:T1, T2, Open i T3, Katamaran, Trias.
Trasę sędzia ustalił na trzech bojach. Od linii startowej boja czerwona – łódź sędziowska, do boi 1 i 2, potem powrót poza boją czerwoną na boję nr 3 i powrót na metę.

Rywalizacja w klasach

W upale i wietrze 0,5 – 1,5 B z zaplanowanych 4 odbyły się 3 wyścigi. Już w pierwszym bardzo interesująca okazała się klasa T2, gdzie oprócz Tomasza Fereta po zeszłotygodniowej absencji pojawił się na jego drugiej łodzi szczególny uczestnik, Szymon Jabłkowski. Zawodnik zajmuje 24 mc. na świecie w World Sailing Rankings – Fleet Racing. Jego obecność i udział w regatach Jeziora Powidzkiego sprawiła wiele radości innym żeglarzom. Co do rywalizacji w tej grupie nawet małomówny sędzia Jacek Smuszkiewicz podczas trwania zawodów stwierdził, że aż miło popatrzeć jak 25 letni Szymon płynie. Wygrał bez problemu wszystkie trzy wyścigi. Prawdziwym sukcesem jest w tej sytuacji udział gimnazjalisty Michała Smuszkiewicza, jako sternika H-boat`a w rywalizacji z światową czołówką żeglarstwa.
W klasie T3 zwyciężył tego dnia Black$White jednak niesnaski pojawiły się w rywalizacji o dalsze miejsca. Podczas odbioru nagród zdobywcy 3 msc. Neja&Rychu chcieli oddać swój puchar rywalizującej z nimi załodze Focusa, która z powodu złożonego protestu znalazła się na 5 miejscu. W tej rywalizacji wynik jest 3:3.  W klasie T3, to nie był jedyny protest. W wyniku złożonego protestu Megalomaniac z Tomaszem Sabok – Rzepka i Krzysztofem Rzepka na pokładzie, który ostatnio ma zwyżkę formy również stracił miejsce na podium pomimo zwycięstwa w trzecim wyścigu.
Absolutny triumf i serię zwycięstw przeżywa ostatnio trias Tortuga Ryszarda Gryca z Lilianą Skrycką, która jak muza dla artysty powoduje swoja obecnością zwycięstwa Ryśka. Ciekawe jak będzie wyglądała rywalizacja pomiędzy Triasami w Nieoficjalnych Mistrzostwach Polski 18 sierpnia? Bardzo równo popłynęły też dwie załogi w triasach Luźne Wanty i Windbrandt. Luźne Wanty zajęciem 2 msc. w drugim wyścigu zapewniły sobie zwycięstwo nieznaczna ilością pkt.

Tomasz Feret z załogą i Szymon Jabłkowski.

Rozmowa z Tomaszem Feretem
Jak wspomnieliśmy wyżej na zaproszenie Tomasza Fereta udział w regatach o Puchar Hotelu Moran **** SPA wziął żeglarz z czołówki światowej w Fleet Racing, Szymon Jabłkowski. Sam Tomasz Feret stały uczestnik regat na Jeziorze Powidzkim odnosi sukcesy w tym roku w PPJK i właśnie Jabłkowski był przez pewien czas jego trenerem. Namówiliśmy Tomasza, żeby nam o tym trochę opowiedział. Szymon Jabłkowski po trzech wyścigach w znikomym wietrze i szalejącym słońcu nie był w stanie rozmawiać.
Stworzyłeś grupę Pomarańcza Sailing Team. Opowiedz trochę o tym.
Pracujemy na dwóch łódkach. Nad Pomarańczą próbowaliśmy pracować ale okazywało się, że nie zawsze pływa dobrze i teraz dysponujemy dwoma łódkami, które różnie pływają. Pomarańcza jest lepsza na lżejszych wiatrach, a szara jest lepsza na mocniejszych. Dzisiaj było to dobrze widać.
Gdzie poznałeś Szymona Jabłkowskiego?
Wiosną trenowaliśmy w Rybniku. To było takie laboratorium dla skiperów. Szymon był osobą, która to prowadziła.
W regatach na Jeziorze Powidzkim, poza dzisiejszym dniem, generalnie wygrywasz w klasie T2.
Myśmy już przestali myśleć tutaj o tym. Dla nas jest to przygotowanie do ścigania się w PPJK. Traktujemy te regaty poważnie ale chcemy iść krok dalej. Te regaty bardzo pomagają nam w tych przygotowaniach, dlatego bardzo dla nas dobrze, że one są.
Jako Tomasz Feret chciałbyś sportowo osiągnąć więcej?
Tak. Całą ekipą czyli z Bartkiem Mikołajczakiem i Tomkiem Makowskim zostaliśmy zaproszeni ostatnio na finał ekstraklasy żeglarskiej do Sopotu 9 września. Płyniemy razem z Laserami Żegrze jako jedna załoga. A w przyszłym roku będziemy pływać nie tylko w PPJK ale również w ekstraklasie żeglarskiej.
Jak ci idzie na PPJK w tym roku?
Aktualnie mamy 4 miejsce w Polsce.

Piotr Stróżyk

Wyniki Regat

Klasa Open
1. Flipper – Sławomir Blaszka, Piotr Maliński, Krzysztof Konarski – (1,1,1 ) – 1
2. Dwa Lesery – Ryszard Derda, Tymon – ( 2, DNF, DNS ) – 2
3. Osa – Piotr Walczuk, Młody Waluś – ( DNF, DNS, DNS )

Klasa T3
1. Black&White – Roman Dybek, Anna Zarzycka, Piotr Zarzycki, Karolina Nowicka – ( 1,2,3 ) – 6
2. Tańcząca z Falami – Mirosław Czech, Eliza Wojciechowska, Krzysztof Wojciechowski – ( 3,4,2 ) – 2
3. Neja&Rychu – Emil Derda, Jędzrej Pietrowicz, Szymon Grzywiński Sebastian Rulak, Jacek Kasprzyk – ( 2,3,5 ) – 3
4. Megalomaniac – Tomasz Sabok – Rzepka, Krzysztof Rzepka – ( 4, DSQ,1 ) – 4
5. Focus 650 – Mariusz Wiśniewski, Dawid Sikora, Krzysztof Węgliński – ( DSQ,1, 4 ) – 5

Klasa Trias
1. Tortuga – Ryszard Gryc, Liliana Skrycka – ( 1,1,2 ) – 4
2. Amigo – Radosław Maciejak – ( 2,5,1 ) – 8
3. Luźne Wanty – Marcin Wróblewski, Bartosz Pszeniczka – ( 4,2,4 ) – 10
4. Windbrandt – Paweł Brona, Anna Sabok – Rzepka – ( 3,4,3 ) – 10
5. G – 248 – Paweł Grzeszczyk, Mateusz Wlaźlak – ( 5, 3, DSQ ) – 14

Klasa T2
1. Olivia R – Szymon Jabłkowski, Filip Bińkowski – ( 1,1,1 ) – 3
2. Oliwia RS – Tomasz Feret, Tomasz Makowski, Bartosz Mikołajczak – ( 2,2,3 ) – 7
3. Rafa 2 – Marcin Macioszek, Leszek Macioszek, Julia Macioszek – ( 3,3,2 ) – 8
4. H-boat – Michał Smuszkiewicz, Andrzej Synowiec, Agata Makowska, Julia Chmielewska – ( 4,4,4 ) – 12

Klasa T1
1. Jeremii – Remigiusz Chłopocki, Przemysław Piechocki – ( 1,1,1 ) – 3
2. Grom – Leszek Woliński, Stanisław Hasiuk – ( 2,2,2 ) – 6
3. Rykoszet 5 – Wojciech Maćkowiak, Robert Śledzik – ( 3,3,3 ) – 9

Klasa Katamaran
1. Nacra 745 – Krzysztof Ziaja – ( 1,1,1 ) – 3
2. Top Cat i F2 – Jakub Drygas – ( 2,2,2 ) – 6
3. Top Cat – Patrycja Głuszak, Przemysław Głuszak – ( 3,3,3 ) – 9
4. Rekin – Bartosz Kwaśny – ( DNS, 4,4 ) – 13

ZOSTAW ODPOWIEDŹ