Drapieżniki w Jeziorze Słupeckim

1642
wyświetlenia

Dla równowagi gatunkowej, do ryb białych wpuszczonych wcześniej do zbiornika wodnego w Słupcy, w jesiennym zarybieniu trafiły ciemnobarwne sumy. 235 kg sumów, wyhodowanych w Gosławicach, zadomowia się w Jeziorze Słupeckim od 24 października.

Sam moment wpuszczenia ryby do akwenu jest bardzo widowiskowy. Z ogromnej kadzi służącej do transportu przekłada się materiał zarybieniowy podbierakiem do przenośnych naczyń. Stąd już prosta droga do jeziora. Są też inne sposoby, o charakterze masowym ? z kadzi bezpośrednio rękawem do wody; wtedy u wylotu z rękawa rybie kłębowisko robi największe wrażenie.

Panowie starostowie, Mariusz Roga i Andrzej Kin (fundatorzy narybku), radny, p. Dawid Hierowski (zaangażowany w przeprowadzenie akcji), p. kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Małgorzata Modrzejewska oraz specjaliści od zarybiania ? p. Janusz Noszczak z OPZW Konin i p. Janusz Łukowski z RZGW w Poznaniu oddz. Lądek nadzorowali jesienne zarybianie. 2-letnie sumy miały już całkiem pokaźne rozmiary, aczkolwiek ich pełna dojrzałość przypada na 3-6 lat. Z nadzieją na dobre ich rozmnażanie a następnie przyjemne wędkowanie aż po rybie trofea, entuzjaści wodnej gospodarki ekologicznej przyglądali się, jak okazy z długą, szeroką, spłaszczoną głową silnie uzębioną, popłynęły na wodne żerowiska.

Rzecznik prasowa SP Ewa Matyba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ