Czym jest i jak działa kredyt w rachunku bieżącym?

359
wyświetlenia

Osoby prowadzące własne firmy dobrze wiedzą jak ważne jest utrzymanie płynności finansowej. Wszystkim kontrahentom zależy na jak najszybszym otrzymaniu środków za zrealizowane usługi czy dostarczone towary. Zdarza się, że brakuje nam środków na prowadzenie bieżącej działalności, gdyż sami czekamy na przelew. Jak zaradzić sytuacji, gdy brak nam pieniędzy na aktualne wydatki, które są konieczne w celu  stabilnego funkcjonowania działalności i jej rozwoju?? Rozwiązanie jest proste – kredyt w bieżącym rachunku!

 

Co to jest kredyt w rachunku bieżącym?

 

Niezależnie od tego czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą czy kilkuosobową firmę, potrzebujemy pieniędzy na bieżące wydatki i inwestycje. Kredyt w rachunku bieżącym to jeden z rodzajów kredytów gotówkowych skierowanych do przedsiębiorców i mikrofirm, oferowany przez popularne banki w Polsce. Jeśli potrzebujesz tradycyjnego kredytu gotówkowego, zapoznaj się z zestawieniem przygotowanym przez Loando.pl: https://loando.pl/kredyty-gotowkowe. Jest to kredyt udostępniany w ramach prowadzenia rachunku w danym banku, którego limit ustalany jest na podstawie wykazanej zdolności kredytowej.

 

Kredyt podwyższa saldo dostępne w rachunku, a każda wpłata na konto firmowe jest traktowana jako spłata wykorzystanego limitu z kredytu odnawialnego. Co ważne, odsetki płacimy wyłącznie za wykorzystane, zaksięgowane środki z kredytu w rachunku bieżącym. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Uzyskanymi w kredycie środkami można dysponować na wybrany sposób: wypłacając gotówkę z bankomatu, zlecając przelewy oraz płacą kartą debetową przypisaną do rachunku.

 

Czy limit odnawialny to, to samo co kredyt w rachunku bieżącym?

 

Mówiąc o kredycie w rachunku, należy pamiętać, że produkt pod tą nazwą skierowany jest do przedsiębiorców. Banki posiadają w swoich ofertach kredyt na podobnych zasadach dostępny dla klientów indywidualnych – kredyt odnawialny w koncie. Na czym polega różnica między kredytem w rachunku bieżącym a limitem odnawialnym w koncie? Kredyty te funkcjonują praktycznie na tych samych zasadach, jednak występują pewne różnice. Do najważniejszych cech tych dwóch produktów kredytowych zaliczamy:

  Limit odnawialny w koncie Kredyt w rachunku bieżącym
Cel wykorzystania dowolny cel konsumencki dowolny cel związany
z działalnością firmy
Okres kredytowania zależnie od banku od 3 do 12 miesięcy, z możliwością automatycznego przedłużenia umowy 12 miesięcy,
z możliwością automatycznego przedłużenia umowy
Kwota kredytu od 100 zł do 150 000 zł do nawet 4 000 000 zł
Zabezpieczenie kredytu nie wymagane przy wyższych kwotach kredytu wymagane zabezpieczenie pieniężne, rzeczowe lub hipoteczne
Kiedy można uruchomić kredyt od razu po założenia konta w banku i wykazaniu odpowiedniej zdolności kredytowej wymagane jest posiadanie konta przez 3-6 mies. (zależnie od banku okres ten może ulec zmianie), po wykazaniu odpowiedniej zdolności kredytowej
Sposób spłaty każdy wpływ na konto liczony jest jako spłata limitu

 

Zamysł kredytu i podstawowe zasady działania są takie same. Klient otrzymuje dostęp do wnioskowanych środków z poziomu konta osobistego, płaci jedynie za wykorzystany kredyt, który spłaca się automatycznie po zapewnieniu wpływu na konto. Na podobnej zasadzie działają również linie pożyczkowe dostępne w firmach z sektora pozabankowego, o czym można przeczytać w artykule, pod tym adresem:https://loando.pl/wpis/linia-pozyczkowa-porownanie-ofert.

 

Kto może otrzymać kredyt w rachunku bieżącym?

 

O kredyt w rachunku bieżącym mogą się ubiegać klienci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, kilkuosobową firmę lub duże przedsiębiorstwo. Dostępny w kredycie limit jest ustalany indywidualnie, na podstawie wykazanej zdolności kredytowej. W niektórych przypadkach może być konieczne ustanowienie zabezpieczenia kredytu, w postaci depozytu rzeczowego lub pieniężnego, a także hipotecznego.

 

Podstawowym warunkiem otrzymania kredytu jest posiadanie rachunku firmowego w banku. Niektóre z instytucji wymagają spełnienia warunku związanego z czasem prowadzenia rachunku. Konto może być prowadzone w dowolnym banku przez okres 3-6 miesięcy, niekoniecznie musi być to instytucja, w której ubiegamy się o kredyt, jednak musimy wykazać odpowiednie dokumenty potwierdzające przychody firmy. Czasami banki wymagają odpowiedniego stażu firmy na rynku, szczególnie w przypadku kredytu w rachunku bieżącym na wysoką kwotę. Zazwyczaj jest to rok lub dwa lata doświadczenia.

 

Od czego zależy wysokość kredytu w rachunku bieżącym?

 

Jak przy każdym innym rodzaju kredytu, bank podejmuje decyzję na podstawie analizy zdolności kredytowej. Jeśli nasza firma wykazuje stałe dochody kredyt otrzymamy bez większych problemów. Co więcej, umowa zawarta na okres 12 miesięcy może zostać automatycznie wydłużona, jeśli tylko firma wykaże rzetelność w spłacaniu kredytu i stabilną sytuację finansową. Wnioskując o kredyt na wyższe kwoty, należy liczyć się z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia.

 

Najlepiej zobrazuje to przykład konkretnego banku. Wnioskując o kredyt w rachunku bieżącym w Credit Agricole bez zabezpieczenia można uzyskać kredyt na kwotę do 400 000 zł, wykorzystując zabezpieczenie podstawowe w formie kaucji pieniężnej na oprocentowanej lokacie w banku otrzymamy kredyt nawet do miliona złotych, a przy ubezpieczeniu kredytu hipoteką nawet do 4 milionów złotych! Nie każdy bank wymaga zabezpieczenia rzeczowego czy finansowego. W mBanku, firma z rocznym lub dwuletnim stażem na rynku, ubiegająca się o kredyt w rachunku bieżącym na kwotę powyżej 200 000 zł, musi zabezpieczyć go gwarancją COSME.

 

Gwarancja COSME jest jednym z programów gwarancyjnych oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego małym i średnim przedsiębiorcom. Zakres gwarancji obejmuje 80% kredytu do maksymalnej kwoty 600 000 zł. Więcej o gwarancji COSME przeczytasz pod tym linkiem: https://www.bgk.pl/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/pakiet-pomocy-bgk/systemy-gwarancji/gwarancja-cosme/ 

 

Czy opłaca się wziąć taki kredyt?

 

Kredyt w rachunku bieżącym jest bardzo opłacalny, szczególnie, że odsetki płacimy tylko za wykorzystane środki. Oprocentowanie ustalane jest zgodnie ze zmienną stopą procentową, której wysokość określa się w oparciu o stawkę WIBOR oraz marżę banku. Środki z kredytu można wykorzystać na dowolny cel związany z prowadzeniem firmy, i nie musimy ich zwracać w miesięcznych ratach, a na przykład w momencie zakończenia korzystnej transakcji. Warto więc zabezpieczyć swoją firmę na moment zmniejszonej płynności finansowej i zawczasu ubiegać się o kredyt. Pomoże on utrzymać stabilną pozycję firmy, co jest bardzo ważne w obecnych niepewnych czasach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ