Czy catering dietetyczny jest eko?

356
wyświetlenia
Healthy food and diet concept, restaurant dish delivery. Take away of fitness meal. Weight loss nutrition in foil boxes. Steamed veal with cous and vegetables at wood

Coraz więcej osób interesuje się zdrowym stylem życia, prawidłowym odżywianiem i ekologią. Coraz chętniej korzystamy z cateringu dietetycznego lub planujemy wybrać ten sposób żywienia. Posiłki na cały dzień, z dostawą do domu, to spora oszczędność naszego czasu i możliwość spożywania codziennie zróżnicowanych potraw. Czy catering dietetyczny jest przyjazny środowisku? Jak firmy dbają o bycie eko?

Jedzenie dostarczane w ekologicznych, biodegradowalnych opakowaniach

Zdrowe posiłki, dostarczane codziennie do domu, stają się coraz bardziej popularnym sposobem na zdrowe odżywianie. Wiele osób zastanawia się, czy jest to rozwiązanie ekologiczne? Firmy oferujące catering deklarują, że zależy im na świadomym korzystaniu ze środowiska naturalnego. Wiele firm od początku swej działalności w  branży cateringowej stosuje opakowania, które są wykonane z biodegradowalnych materiałów. Wszystkie potrawy pakowane są w pojemniki nadające się do utylizacji.

Posiłki pakowane są w opakowania, które można stosować w kuchenkach mikrofalowych. Po podgrzaniu nie trzeba nawet przekładać jedzenia do półmisków lub na talerze. W ten sposób także konsumenci mogą zaoszczędzić czas oraz wodę, którą trzeba by użyć do umycia naczyń i garnków, potrzebnych, do przygotowania posiłku. W firmie cateringowej jedzenie przygotowywane jest w dużych ilościach, dzięki czemu zużywa się mniej prądu i wody. 

Papierowe torby i sztućce z ekologicznych materiałów

Firmy z branży cateringu starają się działać ekologicznie. Najczęściej do pakowania stosuje się obecnie torby z papieru, które są łatwe w utylizacji, a dodatkowo mogą być używane wielokrotnie. Można wykorzystać takie torby do segregowania makulatury w domu lub przechowywania różnych produktów. Także sztućce, które są dołączane do zamówienia, wykonywane są zwykle z ekologicznego materiału, np. z biodegradowalnego bambusa.

Warto zrezygnować z zamówienia jednorazowych sztućców, jeżeli spożywamy posiłki w domu lub mamy możliwość użycia własnych sztućców. Coraz więcej firm wycofuje się ze stosowania opakowań foliowych oraz słomek do picia napojów, wymagają tego także rozporządzenia unijne. Posiłki muszą być dowożone do klienta, jednak najczęściej catering jest rozwożony przez kierowców, którzy wcześniej planują trasę tak, aby była ona optymalna. 

Brak marnowania żywności

Problem marnowania żywności i kupowania zbyt dużej ilości jedzenia jest ciągle aktualny. W przypadku korzystania z cateringu dietetycznego klienci otrzymują dokładnie tyle jedzenia, ile potrzebują. Nie trzeba robić samodzielnie zakupów, a tym samym czasem kupować żywności w zbyt dużych ilościach, na zapas, bez odpowiedniego planowania. Często podczas zakupów nie sprawdzamy daty przydatności do spożycia, a potem jedzenie psuje się w lodówce. Firmy oferujące catering deklarują, że podczas produkcji posiłków nie dochodzi do marnowania żywności. Zwykle ilość potrzebnych produktów można dobrze zaplanować, ponieważ z góry znana jest liczba zamówień. Przygotowywaniem posiłków zajmują się profesjonalni kucharze, którzy potrafią dobrze zaplanować, ile produktów potrzeba do sporządzenia konkretnej ilości posiłków.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ