Co podać niejadkowi?

53
wyświetlenia
kids eating healthy food in kindergarten or at home

Zanim sięgniemy po suplementy diety, syropki i tym podobne specyfiki na poprawę apetytu i podamy je naszemu dziecku, spróbujmy dowiedzieć się, dlaczego pociecha niechętnie je to, co jej podajemy? Być może powody są prozaiczne i wystarczy zmienić kilka rzeczy w diecie. Jeżeli natomiast to nie przyniesie pożądanego efektu, to może warto zrobić małą rewolucję i zmienić dietę? Wyjdzie to na dobre zarówno dziecku, jak i nam.

Poznajmy przyczynę, dla której dziecko nie chce jeść

Zanim kolejny raz podamy dziecku posiłek, który w większości do nas wróci, gdyż dziecko go po prostu nie zje – spróbujmy zastanowić się, jaka może być tego przyczyna. Poobserwujmy pociechę, być może konkretne składniki jej po prostu nie służą. Alergie pokarmowe mogą objawiać się w różny sposób. Z kolei większość ”zwykłych” problemów ze strony układu pokarmowego możemy wyeliminować, wprowadzając dietę lekkostrawną. Jednak dieta to także a może przede wszystkim utrwalane latami nawyki żywieniowe. Mówiąc prościej, jeżeli dziecko tuż przed obiadem zje smakołyki, czego z kolei my kompletnie nie kontrolujemy – nie ma co liczyć na to, że zje obiad. Podobnie, gdy tuż przed snem dziecko spożyje wiele tzw. ”pustych kalorii”. Nie tylko utrudni to zaśnięcie, ale przy dłuższej perspektywie czasu zaowocuje bólem głowy, mięśni czy brakiem koncentracji, co z kolei może przełożyć się na gorsze wyniki w szkole.

Liczy się nie tylko smak

Być może problem leży jeszcze w czymś innym. Żyjemy w zabieganych czasach i często, jeżeli w ogóle uda nam się coś przygotować do jedzenia, to nie zwracamy większej uwagi na to, co z czym połączyliśmy, a już na pewno nie na to, jak to kompozycyjnie wygląda. Trudno zresztą wymagać, żeby na talerzu było dzieło sztuki, kiedy za kwadrans musimy odwieźć dziecko od szkoły i sami przed ósmą zdążyć jeszcze do pracy. Niemniej jednak postarajmy się wprowadzać zmiany małymi kroczkami. Wykorzystajmy nieco fantazji. Kanapka z serem, jajkiem, szczypiorkiem i pomidorem, może przecież przypominać muchomor wyłaniający się z trawy. Z kolei nielubiane przez dzieci warzywa możemy zmiksować i ”przemycić” w pysznym sosie, który nieco zmieni ich smak. Może nawet uda nam się przygotować  dla dziecka drugie śniadanie, które swoim wyglądem sprawi uśmiech na twarzy malucha. Możliwości jest wiele, a metoda małych kroczków w wielu przypadkach sprawdza się najlepiej.

Gotowe posiłki dla malucha

Co jednak, jeżeli w naszym przypadku wszelkie zastosowane metody zawiodły? Nie odkładajmy jeszcze tak szybko broni. Zawsze bowiem możemy skorzystać z gotowego rozwiązania, jakim jest dieta pudełkowa dla dzieci. Tym sposobem nie tylko zaoszczędzimy czas, ale zyskamy także pewność, że nasza pociecha zje wartościowy posiłek. Dieta pudełkowa Gdańsk ma wiele różnych odmian, z powodzeniem możemy ją zastosować także w przypadku całej rodziny. Co, jeśli okaże się, że nasze dziecko nie toleruje pewnych składników w diecie? Dieta pudełkowa jest wykonywana pod indywidualne zamówienie, możemy więc dobrać posiłki pod potrzeby żywieniowe naszego dziecka. Zanim jednak zdecydujemy skorzystać się, z konkretnej oferty, sprawdźmy daną firmę – jakie ma opinie, z jakich surowców korzysta oraz, czy za jadłospis odpowiada dietetyk. Warto poświęcić na to czas, ponieważ tylko dobrze zbilansowane posiłki, mogą dostarczyć dziecku wszelkich niezbędnych składników. Dieta pudełkowa to także dobry sposób na wyeliminowanie nawyku podjadania. Jeżeli w pobliżu nie będzie żadnych ”kuszących” smakołyków, dziecko po prostu po nie nie sięgnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ