Chcemy sądu w Słupcy! Samorządowcy wciąż walczą!

2365
wyświetlenia

Wszyscy ci, którzy uważają, że sprawę pozostania sądu w Słupcy zamieciono pod dywan jako sprawę przegraną bardzo się mylili. Projekt obywatelski dotyczący tego tematu właśnie został skierowany do drugiego czytania.

 W ubiegłym tygodniu (20.02) obradowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która zakończyła prace nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Pod projektem podpisało się 160 tysięcy obywateli naszego kraju. Jak widać powrót sądów rejonowych do małych miast powiatowych leży na sercu wielu posłom, okazuj się, że w takiej materii nieważny jest szyld partyjny. W komisji nad projektem wspólnie pracują posłowie PSL, SLD, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski. Na bieżąco temat monitoruje starosta słupecki Mariusz Roga, którego poprosiliśmy o komentarz w sprawie. – Bardzo mnie cieszy ten postęp. Czekamy wciąż na rozstrzygnięcie losów naszych protestów w sprawie formy wprowadzenia tych zmian. Mówiłem już o tym na sesji: niezgodność w datach, nieczysta gra prowadzona przez ministerstwo, akt prawny o randze rozporządzenia, który te kwestie uregulował. Na wyjaśnienie poczekamy. Nowym trybem jest projekt obywatelski, który tez łatwo nie ma. Z jednej strony mieliśmy do czynienia z bardzo nieelegancką grą quasiparlamentarną. Najpierw część posłów nie przychodziła na posiedzenia Komisji, żeby nie przegłosowywać projektu. Miał być uchwalony do końca grudnia. Jako Konwent Starostów wysłaliśmy zapytanie do wszystkich parlamentarzystów z naszego regionu. Poinformowaliśmy w nim, że samorządy przyjęły stanowisko, w którym sprzeciwiają się likwidacji sądów rejonowych i w związku z tym pytamy pana czy panią o to, jak będzie głosować w momencie gdy pod głosowanie wejdzie obywatelski projekt o sądach. Pierwsza odpowiedź przyszła od posła Pawła Arndta z Gniezna, który zarzucił nam, że ten projekt zawiera tyle uchybień i nie wiadomo w jakim kształcie on ostatecznie zostanie, jaki będzie jego los i nie może nam określić w jaki sposób się zachowa. Muszę pana posła zmartwić, ale jak się okazało we wtorek projekt przyjęto na komisji z dwunastoma poprawkami,stosunkiem głosów 11 za , 5 przeciw, 0 wstrzymujących się. Znaczy to, że projekt skierowano do drugiego czytania. Po odpowiedzi pana posła Arndta łatwo się domyślić jak będzie głosował. Nijak to się ma do deklaracji , które nam składał niedawno na spotkaniu konwentu szef klubu PO Rafał Grupiński mówiąc, że to indywidualny wybryk ministra Gowina. Mamy także deklaracje od klubów opozycyjnych że będą głosować za. Naszym drugim krokiem jako konwentu będzie przekonanie prezydenta o słuszności tego projektu. Naszym głównym argumentem jest to, że nie ma powiatów A i powiatów B. Wszyscy muszą mieć te same zadania, obywatele równe traktowanie. To nie jest tak, że zmieniła się tylko tabliczka na budynku. W Słupcy NIE MA SĄDU REJONOWEGO! Skoro ta zmiana została wdrożona w życie rozporządzeniem, to tym samym może się zdarzyć, że prezes Sądu Rejonowego w Koninie pstryknięciem palca zlikwiduje oddział zamiejscowy w Słupcy.

Więcej w najnowszym wydaniu Głosu Słupcy

2 KOMENTARZE

  1. wiara wyluzujcie z tymi sądami, co za różnica jaka nazwa widnieje na budynku , nie ośmieszajcie się już, weźcie się za gospodarkę albo, najlepiej nie wtrącajcie się do niczego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ