Budowle z gliny i rudy żelaza, czyli naturalna alternatywa.

1472
wyświetlenia

Dziesięć osób z Polski i Niemiec uczestniczyło w warsztatach budowlanych organizowanych przez Towarzystwo Kulturalne ?Echo Pyzdr?. Celem była promocja tradycyjnych technik budowlanych z wykorzystaniem przyjaznych środowisku surowców.

Poprzez warsztaty chcieliśmy przypomnieć unikalne techniki budowlane popularne niegdyś na obszarze Puszczy Pyzdrskiej z zastosowaniem naturalnych surowców: drewna, gliny i rudy żelaza ? wyjaśnia Przemysław Kowalski z TK Echo Pyzdr. W efekcie trwających od 12 do 17 września warsztatów na terenie gospodarstwa agroturystycznego ?Wójtostwo? powstała drewniana altanka wybudowana techniką sumikowo-łączkową, fragment muru z rudy żelaza oraz pokazowa ściana, na którą nakładano tynki gliniane.

W warsztatach brali udział członkowie Stowarzyszenia Promującego Dobry Sposób Życia-FAL z miejscowości Ganzlin w Meklemburgii (Niemcy), którzy specjalizują się w edukacji proekologicznej i rewitalizacji tradycyjnego, przyjaznego środowisku budownictwa z ziemi i gliny. Do Pyzdr przyjechała również sześcioosobowa grupa naukowców z Politechniki Poznańskiej. Dla studentów możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych z tego zakresu to niezwykle cenne doświadczenie. ? W podręcznikach akademickich brakuje tego typu informacji. Nurt budownictwa ekologicznego staje się przecież coraz bardziej popularny, szczególnie w Europie Zachodniej, świat wraca do dawnych technik. Budownictwo naturalne jest znacznie tańsze i zdrowsze od współczesnego, bazuje bowiem na lokalnych, łatwych do pozyskania surowcach, jak np. cegła gliniana suszona na słońcu ? kontynuuje Kowalski.

 

W trakcie warsztatów goście z Niemiec mieli okazję zobaczyć najciekawsze zakątki Puszczy Pyzdrskiej, zwiedzili także kopalnię gliny w Janikowie. Udział w warsztatach był bezpłatny, pozyskano na ten cel dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Warsztaty są częścią realizowanego przez TK Echo Pyzdr projektu: ?Puszcza Pyzdrska ? olędrskie tradycje budowlane?. W przyszłym roku w Górnych Grądach ma powstać przystanek autobusowy, wzniesiony techniką charakterystyczną dla ludności Olędrów, którzy zamieszkiwali dawnej obszar Puszczy Pyzdrskiej.

W związku z tym projektem TK ?Echo Pyzdr? wydało pierwszą w historii turystyczną mapę Puszczy Pyzdrskiej. Publikacja doszła do skutku dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz grantom z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ