Bądźcie dumni!

2394
wyświetlenia

150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego została zainaugurowana w Słupcy, w kościele p.w św. Wawrzyńca. W minioną niedzielę pierwszym w historii Sejmikiem Ziemi Słupeckiej, odsłonięciem pamiątkowej tablicy uczczono pamięć bohaterów.

 Przez kilka godzin trwającej uroczystości można było poczuć się jak prawdziwy powstaniec. Przejmujące zimno i mróz na zewnątrz nie wystraszył gości, którzy tłumnie przybyli na obchody rocznicy. Przed mszą w intencji Ojczyzny wystąpił zagórowski chór Quarta z mini koncertem pieśni patriotycznych. Eucharystię koncelebrowali wszyscy proboszczowie słupeckich parafii, stawiły się poczty sztandarowe, harcerze oraz wojskowa kompania honorowa. Po mszy – historyczna chwila. Zwołany został pierwszy Sejmik Ziemi Słupeckiej, któremu przewodniczył wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak. W Sejmiku zasiedli wszyscy wójtowie, burmistrzowie, radni ze wszystkich Rad w naszym powiecie. Sejmik przyjął jedną uroczystą uchwałę, tzw. laudum. Na murze kościoła została odsłonięta tablica ku czci poległych bohaterów. Na koniec zabrzmiał apel poległych oraz salwa honorowa. Zmarzniętych gości zaproszono po uroczystości na plac Bohaterów Warszawy, gdzie strażacy serwowali gorący bigos. O 16.00 w kinie Sokolnia wyemitowano niemy film z lat 20-ych – Pan Tadeusz. Słupeckie uroczystości to jedynie początek, przez cały rok w naszym powiecie będą organizowane uroczyste obchody rocznicy powstania. Już w najbliższą niedzielę w kościele w Lądku z koncertem wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Fotorelacja w najnowszym wydaniu Głosu Słupcy oraz na naszym facebookowym fan page’u

2 KOMENTARZE

  1. Powstanie wybuchło przypadkiem. Powstańcy byli kompletnie nieprzygotowani do walki. Improwizowali. Mamy być dumni? Z czego lub z kogo?

  2. i z czego być tu dumnym? i co tu świętować kolejną głupotę narodową? potęgę kraju buduje się pracą organiczną i systematyczną, by kwitła gospodarka a ludziom żyło się lepiej, a nie tylko cmentarze i trupy, jeszcze trochę a większość młodych wyemigruje z tego państwa żałobników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ