Apolitycznie ożywić ziemię zagórowską

1373
wyświetlenia

W miasteczku zawiązało się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. O inicjatywie powstania organizacji pozarządowej dużo wcześniej informowaliśmy Czytelników. Po kilku miesiącach przygotowań, odbyło się spotkanie założycielskie.

Na zaproszenie inicjatorów odpowiedziało bardzo wielu mieszkańców Zagórowa, z różnych środowisk. Był burmistrz Wiesław Radniecki, proboszcz zagórowskiej parafii Adam Czachorowski, nauczyciele, policjanci, strażacy, ludzie mediów oraz propagatorzy życia kulturalnego. Spotkaniu przewodniczyli inicjatorzy i pomysłodawcy powołania do życia Towarzystwa: Dariusz Nowicki, Łukasz Parus i Jarosław Buziak.

Celem Towarzystwa jest propagowanie, inicjowanie, wspieranie zjawisk i przedsięwzięć przyrodniczych, kulturowych i społecznych związanych ze środowiskiem lokalnym. Ponadto na zebraniu przedstawiono plan działań Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej na lata 2012-2013. Jego realizacja będzie świadczyła o pracowitości członków. Sympatycy są przekonani, że wiele z założeń uda się zrealizować. Należeć będą do nich: utworzenie izby pamięci gromadzącej materialne pamiątki z przeszłości Ziemi Zagórowskiej, organizowanie konferencji i spotkań poświęconych zagadnieniom z historii miasta i okolic oraz kwestiom przybliżającym mieszkańcom tematykę przyrodniczą Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Wiosną 2012 r. zostanie zorganizowana konferencja na temat dziejów społeczności żydowskiej w Zagórowie, obejmująca zagadnienia od początków XIX w. do chwili likwidacji getta zagórowskiego w okresie II wojny światowej.

Więcej w najnowszym numerze Głosu Słupcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ